Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

PRODÜKSİYONLU MİZAH DERGİSİ

Tapir’in yaratıcısı Fatih Solmaz, fotoğraf, ‘fotoşop’ ve grafikten oluşan derginin bu haliyle mizah dergileri arasında bir ilk olduğunu söylüyor.

Mizah anlayışına yeni bir soluk getiren aylık Tapir dergisi çıktı. Başta Penguen dergisi olmak üzere birçok dizi, sinema senaryolarından tanıdığımız mizahçı Fatih Solmaz yönetimindeki Tapir, mizah dergileri arasında bir ilk olarak gösteriliyor. Çünkü bu dergi, çizgiler yerine fotoğraflardan oluşuyor. Derginin Kadıköy’deki ofislerinde buluştuğumuz Solmaz, süreli yayın olarak sadece yazıdan, fotoğraftan, photoshop grafikten oluşan bir mizah dergisinin olmadığını söylüyor. “Çizgi yoğunluklu dergiler yapılıyor dünyada ve Türkiye’de. Aynı çizgi karikatür dergilerinde olduğu gibi tek tek karikatür hikâyelerimiz olacak dergide. Çizgi film ve çizgi romanlardaki efektleri de fotoğrafa uyarlamaya çalıştık.”

Dergi bu haliyle bir zamanlar revaçta olan fotoromanları hatırlatıyor, ancak Solmaz fotoromana bir saygı duruşu olmadığını söylüyor dergi için. “O dönemi tekrar canlandıralım diye bir niyetim yok. Ben aynı zamanda dizi ve sinema senaristiyim. Karikatür çizmiyorum, bu zamana kadar mizah dergilerinde hep espirici olarak çalıştım, yazılar yazdım. Senaristlik tarafımın aslında mizahtaki denemesi gibi oldu bu dergi. Ben Tapir’deki hikâyeleri ikişer, üçer sayfalık kısa filmler olarak düşünüyorum.”

Fotoğrafın avantajını ise dil olarak her yaşa hitap etmesi açısından yorumluyor Solmaz. Türkiye’deki mizah okurlarının çizgiyle ilişkilerinin lise veya üniversite yıllarından sonra bittiğini söylüyor mizahçı: “Çizginin genelde bir ergen hitap kitlesi var. Belli bir yaşın üstündekilerin çizgiyle pek alakası yok Türkiye’de. Biz biraz da puntoları büyük tuttuk, ama bu, sadece yakın gözlüğü takan bir kitleye hitap ettiğimiz anlamına gelmesin tabii.” (gülüyor)

Logo tasarımını Bahadır Baruter’in yaptığı 48 sayfalık Tapir’deki hikâyeler ve karikatürler mini bir prodüksiyon ekiple oluşturuluyor. “Ağırlıklı olarak çekimleri Kadıköy’de yapıyoruz, ama mesela bir cezaevi sahnemiz vardı. Onu Dudullu’daki pek çok dizinin de çekildiği stüdyoda çektik. Ofiste, odada çekseniz ‘Kankalar kendi arasında eğleniyor’ gibi olurdu. İstediğim profesyonel bir sunum olması. Kılığıyla kıyafetiyle ‘storyboard’uyla... Doğaçlama değil yani. Bu da bir ilk; prodüksiyonlu mizah dergisi.” Dergideki oyuncular da tanıdık simalar olacak. Bu ilk sayıda Cem Davran, Mansur Ark, Murat Serezli, Wilco Van Herpen, Murat Serezli, Orhan Aydın, Bülent Şakrak gibi isimler var. Dergi ekibinde ayrıca, Yiğit Karaahmet, Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Şükrü Yavuz, Kemal Kenan Ergen, Hakan Köksal, Şok Haber’in yaratıcısı İlker Arslan, Beyaz Show’un yazarlığını yapmış Güray Ölgü gibi isimler de bulunuyor.


SH  20.06.2014

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.