Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ARA GÜLER’E FAHRİ DOKTORA

Boğaziçi Ünivesitesi, fotoğrafçı Ara Güler'e fahri doktora unvanı verdi.

"İstanbul'un gözü" lakabıyla anılan duayen foto muhabiri Ara Güler'e Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.

Üniversitenin Güney Kampüsü'ndeki Albert Long Hall'da düzenlenen törende, Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Güler'e cübbe ve fahri doktora belgesi takdim etti.

Teknik ve sanatsal niteliği yüksek başarılı fotoğraf çalışmaları, Türkiye'nin tarihi ve gündelik yaşamını dünyaya tanıtması sebebiyle fahri doktora unvanı verilen Güler, cübbeyi giydikten sonra "Doktor oldum" dedi.

Böyle bir yere gelip konuşma yapacağını hiç düşünmediğini ifade eden Güler, "Şimdi de ne düşündüğüm belli değil. Aslında bunlar hoş, güzel şeylerdir. Hoşuma da gidiyor. Gerçi bu üçüncü doktoram ama bunlar bende birtakım dürtülere neden oluyor. Sizin için daha iyi bakacağım dünyaya, bundan sonra daha başka şeyler de ilave edeceğim" diye konuştu.

Güler, kendisine bu unvanın verilmesinden dolayı herkese teşekkür etti.

Barbarosoğlu da Ara Güler'in kendini "fotoğraf sanatçısı" olarak tanımlamaktan özellikle kaçınmasına, dünya vatandaşı olduğunu söylemesine rağmen "İstanbul" denildiğinde akla ilk onun isminin geldiğini söyledi.

Güler'in tarihi, konuşulan dillerden biriyle değil, imgenin evrensel diliyle anlattığını belirten Barbarosoğlu, "Bu nedenle Ara Güler, kültürler arasında köprü olduğu kadar kuşakları da birbirine bağlar" ifadesini kullandı.

Barbarosoğlu, Güler'in daha uzun yıllar boyunca dünyayı başkaları adına görmeyi sürdürmesini diledi.


SH  2.07.2014

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.