Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

SANAT ‘BARIŞ’I ANLATACAK

4. Uluslararası Çanakkale Bienali’nde Ayşe Erkmen, Klaus vom Bruch, Douglas Gordon, Ergin Çavuşoğlu, Reha Erdem, IRWIN gibi ünlü sanatçı ve kolektifler eserleriyle barışa odaklanacak.

Bu yıl 4.’sü gerçekleştirilecek Uluslararası Çanakkale Bienali’ne katılacak sanatçı listesi belirlendi. “1914-2014: 1. Dünya Savaşı’nın 100. yılı” temasının kullanılacağı bienalde Almanya, İrlanda, Avusturya, Rusya, Romanya, Lübnan, İtalya, Ermenistan, Bosna Hersek, Filistin, Fransa, Slovenya, Sırbistan, Yunanistan ve Türkiye’den 37 sanatçı eserleriyle yer alacak.

Uluslararası Çanakkale Bienali bu yıl 27 Eylül - 2 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Genel sanat yönetmenliğini Beral Madra’nın üstlendiği bienal 1. Dünya Savaşı’nın sonuçlarına görsel sanatlar üzerinden yaklaşacak. Bienalin kurucu direktörü Seyhan Boztepe, yönetici küratörü ise Deniz Erbaş.

Bu yılki bienale katılacak sanatçılar Gülçin Aksoy (İstanbul), Maja Bajevic (Paris-Saraybosna), Nigol Bezjian (Beyrut), Bashir Borlakov (İstanbul), Songül Boyraz (Viyana), Harold De Bree (Lahey), Klaus vom Bruch (Berlin-Münih), Ergin Çavuşoğlu (Londra-İstanbul), Ersan Deveci (İzmir), Nezaket Ekici (Berlin-İstanbul), Reha Erdem (İstanbul), Ayşe Erkmen (Berlin-İstanbul), Aladdin Garunov (Moskova), Douglas Gordon (Londra), Murat Gök (Diyarbakır), T. Melih Görgün (İstanbul), Güven İncirlioğlu (İzmir), IRWIN (Ljubljana), Khaled Jarrar (Ramallah), Grigor Khachatryan (Erivan), Anne Kodura (Berlin), Sıtkı Kösemen (İstanbul), Raziye Kubat (İstanbul), Radenko Milak (Belgrad), Jehane Noujaim (Boston), Pınar Öğrenci (İstanbul), Ahmet Öktem (İstanbul), Marilena Preda Sanc (Bükreş), Antonio Riello (Milan-Londra-Asiago), Anri Sala (Paris), Hans Schabus (Viyana), Tunca Subaşı (İstanbul), Erdal Sezer (Çanakkale), Panos Tsagaris (New York-Atina), Astrid Walsh (Dublin), Viron Vert (Berlin-İstanbul), Akram Zaatari (Beyrut) olarak belirlendi.

Bienalde ayrıca özel proje olarak A.S. Bruckstein Çoruh’un küratörlüğünde Eva Beierheimer ve Miriam Laussegger’ın “Shadow, Speak You Too” yerleştirmesi yer alacak.

Bu yılki bienalde başlık olarak “Filistin’den Somali’ye, Irak ve Suriye’den Orta Afrika’ya, yakın ve uzak coğrafyalarda süregiden savaş ve yıkım döngüsü bağlamında”, kentin antik çağ belleğiyle de ilintili, Platon’un “Şavaşın sonunu yalnız ölüler görür” sözü kullanılıyor.

4. Uluslararası Çanakkale Bienali, daha önceki yıllardaki gibi, eski Ermeni Kilisesi, Korfmann Kütüphanesi, Er Hamamı (Seramik Müzesi), Çimenlik Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Yahudi (Palamut) Depoları gibi kentin tarihi ve anlamlı mekânlarının yanı sıra, Çarşı Caddesi, Kordon ve İskele bölgesi, Halk Bahçesi gibi kamusal alanlarda gerçekleştirilecek.

Çanakkale Belediyesi’nin ana destekçisi olduğu Uluslararası Çanakkale Bienali’ni Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ) adlı sivil toplum girişimi düzenliyor. Bienal, Uluslararası Bienal Vakfı’nın dünya bienalleri haritasında da yerini aldı.


SH  25.08.2014

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.