Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

‘1001 GÜZEL KİTAP’ MÜZAYEDESİ

Denizlerkitapevi'nin “1001 Güzel Kitap” isimli müzayedesi 1 Kasım'da Point Hotel Barbaros'ta gerçekleşecek.

İstanbul’da “kitapçı” denince akla birkaç dükkan gelir, bunlardan biri de Kaptan Turgay Erol'un hayatını adadığı İstiklal Caddesi'ndeki Denizlerkitapevi'dir. Denize ve denizciliğe dair ne ararsanız orada bulabilirsiniz. Elbette yalnızca denizcilik de değil, İstanbul saklıdır orada. Sahaflık konusunda da en iyilerin başında gelir bu tarihi mekan. Haritalar, resimler, gravürler, minyatürler, biblolar, eski fotoğraflar... Aklınıza ne gelirse, hatta çoğu zaman aklınıza gelmeyenler! “1001 Güzel Kitap” isimli müzayede 1 Kasım'da Point Hotel Barbaros'ta gerçekleşecek.

Bu müzayedeki eserler yeni başlayanlardan ileri derecedeki koleksiyonerlere kadar her seviyedeki meraklıya hitap eder türden. Gerek nadirlik, gerek kondisyon, gerekse bilgi ve konu itibarıyla çok geniş bir yelpazede. Peki, neler mi var? Büyük bir tarih serüveni sizi bekliyor eğer meraklıysanız. Yazarlarından padişahlara imzalı kitaplar, saray ciltleri, Çanakkale Savaşları ile ilgili birçok eser, Türk topraklarında yapılan seyahatnameler, 1493’den bugüne İstanbul gravürleri, Osmanlı İmparatorluğu haritaları, dekoratif objeler, Nazım Hikmet, Halide Edip, Orhan Veli, Ziya Gökalp gibi meşhur edebiyatçılarımızın ithaflı, imzalı kitapları, fotoğraflar, yayınlanmamış el yazısı eserler, mektuplar… Öyle çok eser var ki. www.denizlerkitabevi.com'daki katalogtan bu tarih yolculuğuna çıkabilirizsiniz.

Müzayedeye çıkacakların doyurucu bilgilerini de çok güzel derlemiş Denizler Kitabevi. Evet, Turgay Erol kendi deyişiyle karaya vurmuş bir kaptan ama müzayede kataloğuna düştüğü not onun sahaflıkla ilişkisini de özetliyor “Denizler Kitabevi’nin müdavimleri sorar bazen.. 'nasıl denizcilik gibi tutkulu bir mesleği bırakıp da sahaflık gibi böyle durağan bir iş dalına geçebildim?” diye. Cevabım hep aynı oldu; 'kusura bakmayın ama Kitabevimizde kopan fırtına okyanusta kopmuyor maalesef.'


SH  29.10.2014

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.