Avustra..." /> Sanatsal Haber... Türkiye'nin Sanat ve Kültür Portalı.

                                                                               

  Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

AVUSTRALYA TÜRK FİLMLERİ FESTİVALİ MELBOURNE’DE BAŞLADI

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Avustralya Türk Filmleri Festivali'nin galasında Çağan Irmak’ın "Unutursam Fısılda" filmi gösterildi.

Avustralya’da bu yıl dördüncüsü düzenlenen Avustralya Türk Filmleri Festivali, Melbourne'de başladı.

Melbourne Federasyon Meydanı’ndaki Avustralya Hareketli Görüntü Merkezi (ACMI) sinemalarında düzenlenen açılış galasında "Unutursam Fısılda" filminin gösteriminin ardından filmin yönetmeni Çağan Irmak ve oyuncu Gözde Çığacı sinema severlerin sorularını yanıtladı.

Yönetmen Irmak, "Unutursam Fısılda"yı yazdıktan dokuz yıl sonra çektiğini kaydederek, "9 yıl sonraymış bu filmi yapmak. Çünkü şöyle bir şey var, on tane hikaye ile yaşıyorsunuz ama henüz olgunlaşmıyor, zamanını bekliyor. Şimdi kafamda on tane daha hikaye var, hangisi önce gelecek bunu bende bilmiyorum" dedi.

Ünlü yönetmen, "Burada olduğumuz için çok mutluyuz. Kalabalık, insanlar, şehir çok güzel" ifadelerini kullandı.

Unutursan Fısılda filmi oyuncularından Gözde Çığacı da filmin gösteriminin ardından hayranlarının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Avustralya’da bulunmaktan ötürü çok mutlu olduğunu vurgulayan Çığacı, "Ben çok heyecanlıyım. Öncelikle herkese çok teşekkür ederim. Filmimizin burada olması beni gerçekten çok mutlu etti" diye konuştu.

Çığacı, Avustralya'nın çok güzel bir yer olduğunu belirterek, diğer filmlere ve kendi filmlerine bu festivale gelmeleri adına bir şans verildiği için mutlu olduğunu ifade etti.

Galada "Unutursam Fısılda" filmini izleyen seyircilerden Nazire Çalışan, filmi çok beğendiğini ve Türkiye'de yetişmiş yönetmen ve oyuncuların artık dünya yıldızı olduğuna inandığını kaydetti.

Diğer yandan Avustralya Türk Film Festivali açılış galasına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı AA'ya, Türk sinemasının son yıllarda çok büyük başarılar elde etiğini hatırlatarak, bu başarılarda Kültür ve Turizm Bakanlığının önemli bir payı olduğunu söyledi.

Arıcı, son on yılda Türk sinemasına çok büyük destek verdiklerinin altını çizerek, bunun ardından da çok büyük başarılar gelmeye başladığını anlattı.

Türk sinemasının dünya sinemasında layık olduğu yeri almaya başladığını ifade eden Arıcı, şunları söyledi:
"Eğer Türk sineması dünya sinemasında layık olduğu yeri almaya başlamışsa, bunda Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının verdiği desteklerin bir önemi var. Zaten Anadolu’daki festivallere baktığımızda, Antalya ve Adana’daki festivallere baktığımızda, yapılan filmlerden on ikisinin 10'u bakanlığımız tarafından verilen desteklerle yapılan filmlerdi"

Festival, Melbourne Federasyon Meydanı’ndaki ACMI sinemalarında 18-21 Aralık tarihleri arasında devam edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle, Türkiye'nin Melbourne Başkonsolosluğu ve "Blind Mind Films" tarafından organize edilen dördüncü Avustralya Türk Film Festivali’nde, Çağan Irmak’ın "Unutursam Fısılda", Nuri Bilge Ceylan'ın Altın Palmiye ödüllü "Kış Uykusu", Kaan Müjdeci'nin Venedik Özel Ödüllü "Sivas", Cem Yılmaz'ın "Pek Yakında", Nisan Dağ ve Esra Saydam’ın "Deniz Seviyesi" ve Ömer Lütfi Akad’ın "Gelin" filmi gösterilecek.


AA  19.12.2014

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.