Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

SERGİ : KAVUŞMA

20 Şubat-30 Nisan 2015
Kokteyl: 20 Şubat Cuma 19.00-21.00
Maçka Medical Corner

Sanatı günlük hayatımıza dahil eden, kent hayatına estetik çözümler öneren Şeli Art Project kapsamında açılan plastik sanatlar sergileri ‘Her Yerde Sanat’ sloganıyla kent hayatını zenginleştirmeye devam ediyor.

Ali CANTÜRK,Serap CAN,Fatoş ÇELEBİ,Nebahat KARYAĞDI,Nurdan KOÇ, Emel ÖRS,Hüseyin RÜSTEMOĞLU,Seher YILMAZ ’ın‘ KAVUŞMA ‘ adını taşıyan resim sergisi Medical Corner Maçka’da tüm sanatseverlerle buluşuyor.

Siz sanatseverlerin de bu etkileşime tanıklık edecek olması heyecanımızı daha da arttırmaktadır.

Serap CAN
Hayatın bir bildiği vardı..
Her zaman böyleydi..
Seninle kavuşmak hep griydi, şiddetle zayıf ihtimaldi.
Var olan her zaman hatasında daima orada, seni bıraktığım yerde, gerçek bi yalan ve ayaküstü edilen bi yemindin.
O insafsız kokunla..
Ne kadar bekleyişsen, daha fazla vazgeçiştin..

1981 yılında Bandırma'da doğan sanatçı 2007 yılında, Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat dalında lisans eğitimini tamamladı. Tual üzerine akrilik, yağlıboya ve karışık tekniklerle oluşturduğu resimlerinde ; kadın, erkek, toplumsal cinsiyet, toplumun insana biçtiği rolleri ele almış ve kendi yaşamından yola çıkarak oluşturduğu kompozisyonlarıyla bireye sürekli kendini sorgulatmıştır. Sanatçı, beş solo sergi ve yirmiden fazla karma sergiye katılmıştır. CAN, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul 'da sürdürmektedir.

Fatoş ÇELEBİ
“KAVUŞMAK” KAYBETMEKTİR, KORKMAKTIR…
Kendini yeniden keşfetmeye, yaşamaya başladığın andan itibaren kavuşulmuş duyguların bir bütünü olur insan…
Zamansız bulmak, tam buldum derken yok olacağını bilmektir.
Kısa süreli mutluluktur.
Hiç kaybetmeyecekmiş gibi sarılmaktır içindeki fırtınaya.
Aslında bulursun, korkarsın ve kaybedersin.
Tıpkı yaşam gibi…
Kavuşulmuş güzel heyecanlara…

Nebahat KARYAĞDI,
Son dört yıldır çalışmalarında renkli, coşkulu ve ekspresif bir tavırla ‘şaman ağacı’ temasını işliyor.
Sanatçı ağaç imgesinden kültürel bir mirasın temellerine iniyor. Eserlerinde dışavurumcu bir dil ile doğaya özlem, şehir hayatının yadırganması, yabancılaşma, kimlik, kültür olgularını irdeliyor ve çevre sorunlarına gönderme yapıyor.
"Kavuşma" sergisine renkli ve çoşku dolu "selluka/ Şaman Ağaçları" temalı eserleri ile katılıyor.

Hüseyin RÜSTEMOĞLU
Bireyi toplumdan ayırıp öteki yapısına dikkat çeken sanatçı, bunu yaparken bireyi kimliksizleştirir. Toplumsal süreçlerle aynılaşan bireyi soyup, bedenleri üzerinden toplumdan soyutlanma ve içsel çatışmayı verir. Yalnızlık, yabancılaşma, aidiyetsizlik, birbaşınalık kavramlarından yola çıkarak oluşturulan çalışmalarda insanın varoluş kaygısı sorgulanmaktadır. Mekân/insan problemi ele alınan çalışmalarda tuvalin kendi beyaz alanı resimsel mekânı oluşturmaktadır Rengin değil, siyah ve grinin lekesel yoğunluğu ön planda tutulan resimlerde, boşluğa dönüşen mekânı tamamlamak ise izleyiciye bırakılmıştır.
“28. Günümüz Sanatçıları Sergisi” Derya Yücel

Emel ÖRS
Yağmur'un toprağa, Gündüz'ün geceye, Gemi'nin Limanı'na, sevgililerin birbirlerine kavuşmaları...
İsteyerek ve istem dışı algılanan varlıklar Dünyasının bilinçaltında harmanlanarak Renkçi,soyut figüratif anlayışla görsel hale gelmesi ve dolayısıyla duygu Dünyasının Tuval yüzeyi ile kavuşmalarıdır çalışmalarım.
Kozmopolit kent yaşamında baskılanan bireyin, dolayısıyla toplumun karışık dışavurumsal coşku ve durağanlığının, izdüşümleridir tuvallerime yansıyan.Resimlerimde renk ve çizginin hakim olduğu dışavurumsal soyut figürlerin yanı sıra, doğadan herhangi bir kesit ve benliğimden ayrı tutamadığım diğer dostlarımızın ( Kuş,Kedi vb.) soyut yansımaları da yer alabilmektedir.
Sonuç olarak resimlerimdeki Renkçi yaklaşımla, içimde varolan yaşama gücüyle birlikte kent yalnızlığındaki düzensiz çoğul enerjiyi, coşkuyu; çizgisel unsurlar ile de, bu enerji ve coşkun'un düzensiz ritm duygusunu vermeye çabalıyorum.

Seher YILMAZ
- 1983 yılında Tabzon Maçka'da doğdu. 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden (Mehmet Mahir Atölyesi) mezun olan sanatçı, o tarihten bu yana yurt içinde bir çok karma sergi de yer aldı. Bunun yanı sıra uluslararası sergilere de katılan sanatçının, ilk kişisel sergisi "Aynılaşma" 2013 yılında Pinelo Galeri'de sanatseverlerle buluştu. İlkellikten modernizme ani geçiş yapan toplumlarda estetik anlayışının tekelleşmesini ve tek tipleşmeyi eleştiren sanatçı bu sergi ile sanatseverlerin beğenisini kazandı.
"KAVUŞMA " adlı karma sergiye üç adet eser ile katılan Seher Yılmaz, tablolarında ideal sanat yapıtı kavramını eleştirmiş, modernleşmenin getirdiği tek tip estetik anlayışını bir kez daha sorgularken aynı zamanda sergide yer alan 8 sanatçı ile birlikte geleneksel sanat yapıtı kavramının ne kadar dışına çıkalabileceğini tartışmayı amaçlamıştır.

Medical Corner Maçka
Bayıldım Cad. Acısu Sokak No:16 Salih Bey Apt.
Kat:1 Daire:2 Maçka – İSTANBUL(0212 2598181)


SH  15.02.2015

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.