Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

RUS BALE TİYATROSU İSTANBUL’DA

Rus balesinin en seçkin bale topluluklarından biri olan Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu ölümsüz eser “Coppelia” ile 27-29 Mart tarihleri arasında TİM Show Center’da izlenebilir.

Natalia Kasatkina ve Vladimir Vasilyov gibi iki bale dehasının öncülüğünde kurulan Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu “Yıldızlar Topluluğu” olarak da anılmakta, grubun bünyesindeki 63 dansçı ise “balenin mücevherleri” kabul edilmektedir.

İkisi de Moskovalı olan Kasatkina ve Vasilyov, 1950’li yıllarda Bolşoy Balesi’nin en parlak yıldızlarıdır. Bolşoy’un bu unutulmaz ikilisi 1959 yılında tanışır, 1961 yılında olağanüstü koreografi yetenekleri ve yüksek sanatsal yetilerini birleştirirler. 1977 yılında ise Büyük Moskova Klasik Bale’sini kurarlar. Topluluk sonradan geleneksel ve modern öğeleri kaynaştıran kendine özgü tarzıyla “Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu” unvanına da layık görülür.

Amerikan Biyografik Enstitüsü tarafından “Etki Sahibi Beşyüz Lider” listesinde anılan Natalya Kasatkini ve topluluğun Genel Sanat Yönetmeni Vladimir Vasilyov, kendilerine özgün bir grup tarzı yaratırlar.

Önde gelen 3 Rus bale topluluğundan biri olan Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu, klasik baleye getirdiği yenilikler, olağandışı bale formları, farklı dans teknikleri ve zengin repertuarlarıyla kısa zamanda dünyanın en çok tanınan bale gruplarından biri haline gelir. Topluluğun solistleri 19 altın madalya, 2 büyük ödül, Paris Dans Akademisi’nden 5 büyük ödül sahibi, yetkinlikleri dünya çapında tescillenmiş dansçılardır.


SH  23.03.2015

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.