Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

SAYPE VE LEO LUNATIC’DEN LAND ART & STREET ART MASTERCLASS’I

Institut français Türkiye’nin Aralık 2020’de başladığı ve büyük ilgi gören “Masterclass” serisinde alanlarında başarı kazanmış konuklar mesleki deneyim ve bilgilerini aktarmaya devam ediyor.

24 Mart saat 19.00’da gerçekleşecek Masterclass’a Fransız land art sanatçısı Saype ve Türk street art sanatçısı Leo Lunatic konuk olacak. Iki sanatçı kendi alanlarındaki bilgi ve deneyimlerini izleyicilerle paylaşacaklar. Materclasslara katılım ücretsiz ve herkese açık.

Etkinlik Zoom platformu üzerinde çevrim içi olarak gerçekleşecek. Türkçe simültane çeviri ile Fransızca düzenlenecek Masterclass’a katılım için aşağıdaki bağlantıdan form doldurmak yeterli. https://forms.gle/9kKfBtQj11Wi28y89

Saype, Guillaume Legros namı diğer Saype (Say ve Peace kelimelerinden oluşturulan bir kısaltma) çim ve toprak üzerinde anıtsal freskler oluşturuyor. Tebeşir ve kömürden oluşan ve doğada çözülen biolojik bir boyanın mucididir. Sokak sanatı ve landart'ı birbirine bağlayan sanatsal bir hareketin öncüsü olarak tanınmaktadır. Özgün yaklaşımı ve yenilikçi tekniği, ünlü Forbes dergisi tarafından 2019 yılında sanat ve kültür alanında otuz yaşın altındaki en etkili otuz kişiden biri olarak işaret edilmesine neden oldu. Şiirsel ve kalıcılaşmayan eserleri doğaya saygı alanında zihinleri etkilemek için dünyayı dolaşıyor. Kutuplaşmakta olan bir dünyada, sembolik olarak dünyanın en büyük insan zincirini yaratmayı seçen sanatçı, Duvarların Ötesinde (Beyond Walls) projesiyle bizi yardımseverliğe ve birlikte yaşamaya davet ediyor. Birliği, karşılıklı yardımlaşmayı ve duvarların ötesindeki ortak çabayı simgelemek amacıyla, şehirden şehre kayan ve iç içe geçen, tokalaşmış elleri çimenlerin üzerine çiziyor. Bu proje kapsamında Ekim ayında Istanbul’a gelen Fransız sanatçı, Boğaziçi Üniversitesi, Beykoz ve Haliç'te yüzen bir dubaya üç farklı fresk gerçekleştirdi.

İstanbul’un gelişmekte olan kentsel sanat sahnesine katkıda bulunan Leo Lunatic, ikonik pandası, Roma ve Grek büstleri ve yazı tipiyle beraber şehrin birçok alanında graffiti ve mural çalışmaları ile İstanbul sokaklarına küresel ilgi çekmiştir. Eserlerini genellikle kamusal alanlarda ortaya koyan sanatçı en çok da eski binaların duvarlarını kullanmayı tercih ediyor. Deneysel şekillerde kendini ifade eden Leo, birden çok medium ile birden çok sanat disiplinini birleştirerek çok yönlü eserler üretiyor; tasarımcı ve sanatçı kimliğinin yanı sıra sürekli olarak şehri en canlı şekilde deneyimleyen kesim olarak büyüyen Leo’nun estetiği ve sanat yorumlaması aslında İstanbul’un da özünün bir yansımasıdır; Batı pop kültürü ve Osmanlı motiflerinden türetilen etkileri antik Roma ve Yunan heykelleriyle birleştiren Leo, popüler sanat eserleri üzerinde çokça çalışma yapmıştır. Leo’nun eski ile yeniyi, modern ve antikayı yan yana getirmesi yalnızca bakış açısını yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda içinde yaşadığı manzarayı, yani kültürlerin bin yıldan fazla bir süredir kendi stilini yaratmak için harmanlandığı modern İstanbul'u yansıtıyor.


SH  10.03.2021

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.