Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

MURATHAN MUNGAN’IN GÖZÜNDEN İSTANBUL

İstanbul İmgeleri başlıklı söyleşi, 18 Mart Çarşamba günü saat 18.30’da gerçekleştirilecek.

Yazar Murathan Mungan, Osmanlı Bankası Müzesi’nin (OBM) düzenlediği “Kent ve Edebiyat Söyleşileri”nde okurlarıyla buluşacak.

Yedi Kapılı Kırk Oda kitabında Mungan kent imgesini insanın iç dünyasının sınırları içinden bir sesleniş olarak ortaya koyuyor: “Hepimiz bir adayız. Ölürsek hatırlanalım, yaşarken başkaları da olabilelim, başkalarına da ulaşabilelim diye hepimiz kendi adamızda konuşuyor, sesleniyor, anlatıyor, yazıyoruz. Bazen birbirimizin kıyılarına uğrayan seyrek anlarla yaşayıp gidiyor, bazen kaybolduğumuz hayatlardan sonra birilerinin karasına vuruyoruz.”

OBM’de Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında, her ayın üçüncü çarşamba günü 18:30-20:30 saatleri arasında düzenlenen “Kent ve Edebiyat Söyleşileri”nde, Yazarını Doğuran Kentler konuşuluyor. Buluşmalarda yazarlar, doğduğu kentten yola çıkarak yazdığı kente, yazdığı kentten yola çıkarak okurun kentine bir yolculuk yapıyor.

İstanbul İmgeleri başlıklı söyleşi, 18 Mart Çarşamba günü saat 18.30’da gerçekleştirilecek.

Voyvoda Caddesi Toplantıları
Kent ve Edebiyat Söyleşileri
Tarih : 18 Mart 2009 Çarşamba Saat : 18:30 – 20:30
Yer : Osmanlı Bankası Müzesi
Adres : Bankalar (Voyvoda) Cad. No: 11 Karaköy
İletişim : (212) 334 22 70
www.obmuze.com
Katılım ücretsizdir.
Rezervasyon yaptırmak zorunludur.

Murathan Mungan
21 Nisan 1955’te İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Ankara’da Devlet Tiyatroları’nda ve İstanbul’da Şehir Tiyatroları’nda “Dramaturg” olarak çalıştı. 1987’de günlük gazete olarak yayımlanan Söz gazetesinde,“Kültür-Sanat Sayfası” editörlüğü yaptı. Bir tanesi filme alınan üç tane de film senaryosu yazdı. 1984’te Atıf Yılmaz tarafından filme alınan Dağınık Yatak’ın yanı sıra Dört Kişilik Bahçe ve Başkasının Hayatı adlı iki senaryosu daha bulunuyor. Bu üç senaryo 1997’de üç ayrı kitap olarak yayımlandı. Gazete ve dergilerdeki ilk yazıları 1975’de yayımlanan yazar, yirmi yıllık yazı serüveninin çeşitli ürünlerinden yaptığı bir derlemeyi kırkıncı yaşı nedeniyle Murathan’95 adlı bir kitapta topladı. Ellinci yaşı için hazırladığı ve yalnızca 2005’te yayımlanıp baskısı bir kez daha tekrarlanmayacak ‘Elli Parça’ kitabı da özel kitapları arasında bulunuyor. Bu arada yabancı yazarların öykülerinden ve yazılarından oluşan çeşitli seçkiler yayımlamayı sürdürdü. İlk öykü seçkisi ‘Ressamın Sözleşmesi’’ni, daha sonra ‘Çocuklar ve Büyükleri’, ‘Yazıhane’, ‘Yabancı Hayvanlar’, ‘Erkeklerin Hikâyeleri’ ve ‘Kadınlığın 21 Hikâyesi’ adlı öykü ve yazı seçkileri izledi. Yazıları, şiirleri ve kimi kitapları bugüne değin İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İsveççe, Norveççe, Yunanca, Fince, Boşnakça, Bulgarca, Farsça, Kürtçe ve Hollandacaya çevrilerek çeşitli dergi, gazete ve antolojilerde yayımlandı. Mungan, 1988’ten beri serbest yazar olarak çalışıyor ve halen İstanbul’da yaşıyor.


NTVMSNBC  11.03.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.