Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

NAZIM HİKMET ŞİİR ÖDÜLÜ STINUS’A VERİLDİ

Danimarkalı Şair Erik Stinus, rahatsızlığı nedeniyle ödül törenine katılamadı.

"Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Ödülü", Danimarkalı şair Erik Stinus'a verildi.

İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali'nin Aya İrini Kilisesi'nde düzenlenen kapanış gecesi, Devlet Opera ve Balesi Yaylı Sazlar Dörtlüsü'nün müzik dinletisi ile başladı.

Törende konuşan festival direktörü Salih Zeki Tombak, Nazım Hikmet'in anısını yaşatmayı, yapıtlarının yaygınlaşmasını sağlamayı ve çağdaş şairlerin sanata katkısını değerlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 1995 yılından bu yana verilen ödülün, bu yıl Danimarkalı şair Erik Stinus'a verilmesinin kararlaştırıldığını belirten Tombak, "Erik Stinus, okuyucuyu Danimarka şiirinin ironik karakterlerinden uzaklaştırır. Stinus, buna karşılık batı şiirinin yaşayandan yola çıkan, yaşadığı çağa tanıklık eden büyük bir ozandır. Yaşam boyu bütün eserlerinde ortaya koyduğu insancıl öz ve sanatsal başarıdan dolayı ödülün kendisine verilmesine karar verildi" diye konuştu.

İranlı şair Naser Feyz ve İrlandalı şair Nuala D'hannail şiir dinletilerinin ardından İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali'ne katılan şairler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Erik Stinus, rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadı.

1934 yılında doğan Stinus, Nazım Hikmet ile 1951 yılında Berlin Dünya Gençlik Festivali'nde tanışarak etkisinde kaldı. Tanzanya'da 3 yıl "Kalkınma Gönüllüsü" olarak çalışan Stinus'un, yayımlanmış 20 şiir, 4 öykü, 4 gezi kitabı ile bir de romanı bulunuyor.


AA  27.04.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.