Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

İSTANBUL’DA KÜLTÜR BAŞKENTİ BULUŞMASI

Türkiye, Almanya ve Macaristan Meclis Başkanları, Dolmabahçe Sarayı'nda, Türk Macar Dostluk İlişkilerinden Kesitler Sergisi'ni açtı.

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, barış, kardeşlik ve karşılıklı anlayış mesajlarını tüm dünyaya vermeye hazırlanıyor.

İstanbul ile birlikte Macaristan'ın Peç ve Almanya'nın Essen kentleri, 2010 Avrupa Kültür başkenti olma gururunu paylaşıyor.

İstanbul'da biraraya gelen Türkiye, Almanya ve Macaristan Meclis Başkanları hem işbirliğini görüştü, hem de "Türk - Macar Dostluk İlişkilerinden Kesitler" adlı sergiyi açtı.

Köksal Toptan, Almanya Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert ve Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Katalin Szili ile Dolmabahçe Sarayında biraraya geldi.

Ortak basın açıklamasında işbirliği çerçevesinde yeni bir adım atılmasından memnuniyet duyulduğu belirtildi. Toptan, "2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul- Essen/ Ruhr - Peç projelerini daha da tanıtmak ve toplumun bilinçlendirilmesini artırmak adına,sözkonusu projelere vermekte olduğumuz Parlamentor desteği ve siyasi irademizi bir kez daha beyan ettik ve vurguladık." diye konuştu.

TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen "Türk - Macar Dostluk İlişkilerinden Kesitler" sergisi de Dolmabahçe Sarayı'nda açıldı.

Sergide yaklaşık 100 bilgi panosu ile Türklerle Macarlar arasındaki ilişkileri tematik ve kronolojik olarak yansıtan kitap, nişan ve tablo gibi objelerle kesitler yer alıyor.

Toptan "Medeniyetler beşiği olan İstanbul da, bu önemli ortak kültür miraslarına en güzel mekanlarında evsahipliği yapmış olacaktır." dedi.

Pazartesi ve Perşembe günleri dışında ücretsiz gezilebilecek olan sergi 5 Temmuz'a kadar açık kalacak.


AA  3.05.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.