Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

EN BÜYÜK SARKİS SERGİSİ İSTANBUL MODERN’DE

Çağdaş sanat sahnesinin önemli isimlerinden Sarkis'in 50 yıllık sanat yaşamının tüm evrelerine ışık tutacak 'Site' sergisi, İstanbul Modern Sanat Müzesinde sanatseverlerle buluşuyor.

Sarkis'in 50 yıllık sanatsal yaşamının tüm evrelerini kapsayan ve Levent Çalıkoğlu'nun küratörlüğünü üstlendiği sergide, Sarkis'in, ilk kez sanatının farklı dönemlerini bir araya geliyor.

Sergideki çalışmalarında bir kentin olası mekan, figür ve olgularını bir araya getiren sanatçı, sokakta karşılaşılan insanlar-evsizler, sürekli inşa halinde olan mekanlar, gündelik hikayelerin kahramanları, işitilen sesler ve duyulan kokular, duvarlardaki sloganlar, kamusal sorunlar gibi bir şehri ayakta tutan tüm enstrümanları kendi sanatının önemli evreleri ile iç içe geçiriyor.

Sergi, sanatçının 1960’ların başında gerçekleştirdiği kâğıt üzerine guvaş çalışmalarından başlayarak, 1970’li yılların katran malzemeli karanlık enstalasyonlarına, 1980’li yılların kurum eleştirisi taşıyan düzenlemelerine, 1990’ların neon çalışmalarına ve nihayetinde farklı kültürleri bir araya getiren disiplinlerarası işlerine dek görsel ve işitsel bir zenginlik içeriyor.

Sergide, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, MUMOK - Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Viyana, Centre Georges Pompidou Paris, Ecole Supérieure des Arts Décoratifs de Strasbourg, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Müzesi, Hessisches Landesmuseum Darmstadt gibi sanat kurumlarından/müzelerden ve sanatçının atölyesinden gelen çalışmalar yer alıyor.

Sergi boyunca Sarkis’in düzenleyeceği birbirini bütünleyen etkinlikleri içeren kapsamlı bir program, İstanbul Modern’in Süreli ve Sürekli Sergiler Salonları, Fotoğraf Galerisi, Eğitim Bölümü ve Sinema’sında uygulanacak.

İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Bölümü, Sarkis’in çalışma tarzına uygun olarak hazırlanmış, bu sergiye özel bir atölye, "su içinde suluboyu atölyesi" ve sekiz genç sanatçıyı bir araya getiren özel bir okul-atölye programı gerçekleştirecek.

İstanbul Modern Sinema’da sanatçının kariyerinde etkisi olan filmlerden oluşturulan bir seçki gösterilecek.

Sarkis...
1938 yılında İstanbul’da doğan Sarkis, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde (Mimar Sinan Üniversitesi) öğrenim gördü. 1964’ten bu yana Paris’te yaşamaktadır.

Başlangıçta resimle ilgilenen sanatçı, kısa bir süre sonra eserlerinde heykelin yanı sıra, ses ve video enstalasyonlarına odaklandı. Bu yeni sanatsal yön, özellikle 1969’daki Harald Szeemann tarafından Bern Kunsthalle’de düzenlenen Quand les Attitudes deviennent Formes sergisindeki katılımıyla net olarak ortaya çıktı.

Sarkis, 1967 Prix de la Peinture à la Biennale de Paris ve 1991 Grand Prix National de Sculpture ödüllerini kazandı.

Sarkis aşağıdaki sergilerde yer aldı:
Documenta VI (1977) ve VII (1982), Kassel
İstanbul Bienali 1987, 1989, 1995 ve 2007
Venedik Bienali, 1993

Fransa’daki Sarkis sergileri:
Modern Art Museum of the City of Paris, 1984
Nantes Fine Arts Museum, 1989, 1997
Magasin, Center for Contemporary Art, Grenoble, 1993
Centre Pompidou, 1993
CAPC, Bordeaux, 2000
Lyon Contemporary Art Museum, 2003
Lyon Bienali, 2009

Sanatçı 2010 yılında Paris Pompidou Çağdaş Sanat Merkezi ve Cenevre Çağdaş Sanat Müzesi’nde birer sergi gerçekleştirecek.


Sanatsal Haber  16.09.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.