Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

DİL BAYRAMI KUTLANIYOR

Türk Dil Kurumu Başkanı Akalın, şu çağrıyı yaptı: "El ele verelim, dilimize sahip çıkalım, gelecek kuşaklara bizlere yakışır bir Türkçe bırakalım."

26 Eylül Türk Dil Bayramı'nın 77. yıl dönümü törenlerle kutlanıyor. Dünyada en çok konuşulan dillerden biri olan Türkçe, en güçlü dönemini yaşıyor.

26 Eylül günü ülkemizde 77 yıldır "Dil Bayramı" olarak kutlanıyor. Dünyada 87 ülkede en az bir ortaöğretim kurumunda Türkçe öğretiliyor.

46 ülkedeki özel kursların programında yabancı dil olarak Türkçe yer alıyor. Yurtdışındaki 9 ülkenin üniversitesinde Türkçe öğretim yapılıyor. Ayrıca 28 ülkedeki enstitü merkezinde de Türk Dili üzerine araştırmalar yapılıyor.

Bu enstitülerin başkanları da Türk Dil Bayramı kutlamaları kapsamında "Uluslararası Türk Dili Araştırmalarında Yeni Arayışlar Çalıştayı" için Ankara'da buluştu. Çalıştayda yurt dışındaki Türk dili bölümleri ve enstitülerinin şu anki durumları ve geleceğe yönelik beklentileri ele alınıyor.

TDK Başkanı: "Dilimize Sahip Çıkalım"
Öte yandan kutlamaları kapsamında düzenlenen törende konuşan Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Akalın herkese şu çağrıyı yaptı:

"El ele verelim, dilimze sahip çıkalım, gelecek kuşaklara bizlere yakışır bir Türkçe bırakalım."

Dünyada adına olimpiyat düzenlenen başka bir dil olmadığına dikkat çeken Akalın, "Türkçe olimpiyatları, Tükçenin dünya dili olduğunun göstergesi, 80'in üzerinde 90'a yakın ülkenin ortaöğretim kurumlarında Türkçe öğretiliyor. Başka hiçbir dilin böyle bir olimpiyat düzenlediğini sanmıyorum" diye konuştu.

Tarama Sözlüğü Tanıtıldı
22 ayrı grupta yüzü aşkın bilim insanıyla çalışmalarını yürüten Türk Dil Kurumu, son projelerinden biri olan "Tarama Sözlüğü"nün tanıtımını da Dil Bayramı etkinliklerinde yaptı.

14 bin 500 sözcük içeren tarama sözlüğüne internet ortamında ulaşmanız artık mümkün.


AA  27.09.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.