46. Ul..." /> Sanatsal Haber... Türkiye'nin Sanat ve Kültür Portalı.

                                                                               

  Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

ÖDÜL ARAYAN İKİ FİLMİN GALASI YAPILDI

Altın Portakal Film Festivali'nde Reha Erdem'in yönettiği "Kosmos" 'la, Yavuz Özkan'ın "İlkbahar Sonbahar" filminin galası yapıldı.

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda ödül arayan "Kosmos" ve "İlkbahar Sonbahar" filmlerinin galası yapıldı.

Kosmos
Hırsız olan Kosmos'un, dağları aşarak bir sınır şehrine geldiğinde nehre düşen bir çocuğu kurtarmasıyla ortaya çıkan mucizevi yönleri ve şehirde yaşadıklarının anlatıldığı, Reha Erdem'in yönettiği "Kosmos", Antalya Kültür Merkezi'ndeki gala gösterimiyle sinemaseverlerle ilk kez buluştu.

İlgi gören filmin gösteriminin ardından düzenlenen söyleşiye, yönetmen Erdem ile oyuncular Sermet Yeşil, Türkü Turan, Hakan Altuntaş, Sabahat Doğanyılmaz, Korel Kubilay ve Akın Anlı katıldı.

Reha Erdem, filmdeki "Kosmos" karakterinin aksine, günümüzde insanların kendine, başka insanlara, doğaya ve hayvanlara zarar verdiğini belirterek, "Hepimizin kafası karışık. Hayvanlara, kendimize, birbirimize zarar veriyoruz. Bu, Kosmos gibi bir erkek olamayışımızdan kaynaklanıyor" dedi.

Yönetmen Erdem, sinemanın yarısının görüntü, yarısının ise ses olduğunu vurgulayarak, filmde kullanılan seslerle görünmeyeni ve çerçevenin dışında kalan dünyayı yansıtmaya çalıştığını dile getirdi.

Reha Erdem, Kars'ta çekilen filmde sınır sorunuyla ilgili sahnelerle, Türkiye'nin son dönemdeki gündeminin benzerlikler gösterdiği yorumları üzerine ise "Bu, konuların çakışmasıdır. Filmde Türkiye gerçekliği bağlamında sadece sınır meselesi tartışılmıyor. Askeri, insani, hayvani, kapalı ve açık toplum konuları da yer alıyor" ifadelerini kullandı.

İlkbahar Sonbahar
46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde galası yapılan bir diğer film de yine Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda ödül arayan "İlkbahar Sonbahar" filmi oldu. Yavuz Özkan'ın senaryosunu yazarak yönettiği filmin gala gösterimi, Antalya Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Filmde, dünyanın gidişatından memnun olmayan 68 kuşağından bir sinema yönetmeninin hayata müdahale etmeye karar vermesiyle aileden kalma araziyi, kır evini ipotek etmesi, yeni bir üretim ahlakıyla bir film çekmek amacıyla internetten gençlere manifesto yayınlaması ve katılan gençlerin kolektif çalışma sancıları anlatıldı.

Gösterimin ardından düzenlenen söyleşiye yönetmen Yavuz Özkan katılmazken, filmin genç oyuncuları hazır bulundu.

Oyuncular Gizem Kaftan, Burcu Salihoğlu, Göksu Çam ve Murat Okay, filmdeki karakterler gibi kendilerinin de İstanbul'da metropol yaşamı sürdüren insanlar olarak, Armutlu'da arazide kolektif çalışma bilinciyle çekim mekanlarının yapımına katkı sağladıklarını söyledi.

Oyuncular, 68 kuşağı ruhundan çok uzakta yaşam biçimi olan günümüz gençlerinin, filmdeki gibi üretim için bir arada, kolektif çalışma mesajını algılamaları gerektiğini söyledi.

9 haftalık çekiminin ardından 1,5 yıl önce tamamlanan film, genç oyuncularının çoğunluğunun da rol aldıkları ilk sinema filmi olma özelliğini taşıyor.


Sanatsal Haber  15.10.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.