Washington Post gazetesinde Orhan Pamuk'..." /> Sanatsal Haber... Türkiye'nin Sanat ve Kültür Portalı.

                                                                               

  Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

‘MASUMİYET MÜZESİ’ AMERİKAN BASININDA

Orhan Pamuk'un "Masumiyet Müzesi" adlı romanı, Amerika'nın Washington Post gazetesinde tanıtıldı.

Washington Post gazetesinde Orhan Pamuk'un "Masumiyet Müzesi" adlı romanı tanıtıldı.

Marie Arana imzalı yazıda, "bir kadına hayatını adayan talihsiz aşık" tiplemesini içinde barındıran senaryolardan, Scott Fitzgerald'ın "Muhteşem Gatsby'si, William Styron'un "Sophie'nin Seçimi" ve Gabriel Garcia Marquez'in "Kolera Zamanında Aşk" gibi önemli edebi yapıtların çıktığına işaret edilerek, "Bu mükemmel yapıtlara şimdi de Orhan Pamuk'un büyüleyici yeni romanı ekleniyor" denildi.

Nobel ödüllü yazarın, kitabında, "bir aşığın en iyi umudunun sabır ve inatçılık" olduğunu kanıtladığını belirten Arana, "Yazarken olduğu gibi, severken de, bir kuyuyu iğneyle kazarsınız" ifadesini kullandı.

Arana, "Masumiyet Müzesi"nde anlatılan hikayenin "merak uyandırıcı, hiç beklenmeyen" unsurlar barındığını, "Ferhat'ın Şirin'e ulaşmak için dağları delmesi gibi", Pamuk'un romanının ana kahramanı Kemal'in de Füsun'a ulaşabilmek için katettiği yolda önüne çıkan hiçbir engelden gözünün korkmadığını kaydetti.

"Pamuk'un romanının dehası, basit bir aşk romanı olarak okunabilse dahi, kurnazca ve anlaşılması güç katmanları içinde barındıran karmaşık bir çalışma olması" diyen Arana, Kemal'in Füsun'un aşkını kazanabilme serüveninde yol alırken, Türkiye'deki hayat hakkında da birçok şeyin öğrenildiğine işaret ederek "Kitap, tamamen aşka ve aşkı anlamaya olan ihtiyacımıza odaklanıyor." denildi.

Kemal'in Füsun'un eşyalarını çalma içgüdüsü gibi, insanoğlu da sanki elle tutulabilen bir şey gibi, aşka uzanabilmeyi arzular. Nietzche'nin, 'Her aşkta her zaman bir damla çılgınlık vardır, ama her çılgınlıkta da bir damla mantık vardır" sözünde olduğu gibi, Kemal'in aşkı da onu bir anlık mantıksızlıklara sürüklüyor, ancak akıl sağlığı da bu küçücük çalma eylemine bağlı oluyor.

Yazıda, "Masumiyet Müzesi, derin bir insani roman. Ustaca tercümesi, büyüleyici anlatımıyla, Orhan Pamuk'un, kendi neslinin en iyi yazarlarından biri olduğunun sağlam bir kanıtı. Pamuk, bu kitabıyla aşkı tam anlamıyla ellerimize yerleştiriyor." denildi.


AA  20.10.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.