Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

MARC CHAGALL İLK AŞKIYLA İSTANBUL’DA

20. yüzyılın büyük ressamlarından Marc Chagall'ın renkli hayal dünyasını yansıtan resimlerinin yanı sıra ilk eşi Bella ile aşklarını konu alan desenleri Pera Müzesi'nde sergileniyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, bugünden itibaren 20. yüzyılın efsane ressamlarından Marc Chagall’ı ağırlıyor. Müzenin üç katına yayılan ve küratörlügünü Meira Perry-Lehmann’ın yaptığı ‘Chagall: Yaşam ve Aşk’ başlıklı sergide, sanatçının Kudüs İsrail Müzesi’ndeki baskı, desen ve resim koleksiyonundan 160 eser yer alıyor.

Rusya’nın Vitebsk şehrinde, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak 1887’de doğan Marc Chagall’ın özel yaşamını, inançlarını, eserlerindeki şiirselliği ve yaşama sevincini anlatan ‘Chagall: Aşk ve Yaşam’ sergisi sanatçının yaşamını ve ilk eşi Bella ile aşklarını konu alan desenlerinin yanı sıra, Kutsal Kitap, La Fontaine Masalları ve Gogol’ün ‘Ölü Canlar’ı gibi dini ve edebi yapıt resimlemeleri de sergide bir araya geliyor. Chagall’ın renkli hayal dünyasını vurgulayan seçki içindeki eserler arasında Chagall’ın imzasıyla bütünleşmiş Rus folkloru, Yahudi gelenekleri ve sevgililer temaları da dikkat çekiyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü M. Özalp Birol sergi ile ilgili yazısında “Uzun yaşamının sonuna dek iyimserliğini, yaşama sevincini koruyan ve bunu yapıtlarına yansıtan Marc Chagall’ın ‘Chagall: Yaşam ve Aşk’ sergisi üzerinde uzun zamandır titizlikle çalışıyorduk. Çok yönlü kişiliği ile Chagall, yalnız resim sanatında değil, sanatın birçok dalında etkili eserler bırakmış çok yönlü ve büyük bir usta. Bu sergi vesilesiyle, sanatçının ilüstratör yönünü de Türk sanat kamuoyuna tanıtıyor olacağız” açıklamasında bulundu.

Chagall’ın torunu gelecek
Sergi küratörü Lehmann ise Chagall’la ilgili “Marc Chagall asla ‘acı çeken sanatçı’ olmamıştır. Uzun yaşamının sonuna dek iyimserliğini ve yaşama sevincini korumuştur. Eşi Bella’nın kitabının başlığını açımlayarak, sözlerimi şöyle noktalayabilirim: Chagall’ın ışıkları hep yanıyordu” yorumu yaptı.

‘Chagall: Yaşam ve Aşk’ sergisi kapsamında çocuklar ve gençler için eğitim programı düzenleyen Pera Müzesi’nde, 6-18 yaş arası 4 farklı kategoride haftaiçi ve haftasonları atölye çalışmaları da olacak. Aralık ayında Marc Chagall’ın torunu ve Marc Chagall Komitesi Yardımcı Başkanı Meret Meyer, büyükbabasının sanatı ve yaşamı üzerine bir konferans vermek üzere İstanbul’a gelecek. ‘Chagall: Yaşam ve Aşk Sergisi’ 24 Ocak’a kadar devam edecek.


Sanatsal Haber  25.10.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.