Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

İSTANBUL’UN SOYUT HALLERİ

Soyut resmin Türkiye’deki en önemli ressamlarından biri olan Devrim Erbil İstanbul’u farklı resmettiği eserlerinin yer aldığı sergiyle sanat yaşamında 50. yılını kutluyor. İşte Erbil’in gözünden İstanbul...

Soyut resmin Türkiye’deki en önemli ressamlarından biri olan Devrim Erbil, sanat yaşamında 50. yılını kutluyor. Bu kutlama, Ekim ayında Ankara’da devam ediyor. 21 Ekim’de açılışını yapan Devrim Erbil sergisi Grup Sanat Galerisi’nde 15 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Erbil’in çalışmalarında genellikle doğaya ve İstanbul’a olan tutkusu yer almaktadır. Kimi zaman boğazın derin mavisinde, kimi zamansa Taksim’e tepeden bakan bir İstanbul resmediyor. Sergide de Erbil’in kızıl, sarı İstanbul ve doğa soyutlamaları bulunuyor.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi olan Devrim Erbil, 1959 yılında ‘Soyutçu 7’ler’ grubunu kurdu. 1963 yılında Tülay Tura, Altan Gurman, Adnan Çoker ve Sarkis’le ‘Mavi Grup’u kurdu. İki yıl sonra 1965’de İspanya Hükümeti’nin verdiği sanat bursunu kazanarak gittiği Madrid ve Barselona’da başladığı meslek araştırma ve incelemelerine Paris ve Londra’da devam etti.

Erbil, 1966 Tahran Bienali Saray Kraliyet Resim Birincilik Ödülü, 1972 İskenderiye Bienali Resim İkincilik Ödülü gibi yurt dışında kazandığı büyük ödüllerin dışında, yurt içinde de birçok ödülün sahibi oldu. Erbil, akademide ve devlet kurumlarında da çeşitli alanlarda görev aldı.

Devrim Erbil sergisi 15 Kasım tarihine kadar Grup Sanat Galerisinde izlenebilecek


Sanatsal Haber  21.10.2008

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.