..." /> Sanatsal Haber... Türkiye'nin Sanat ve Kültür Portalı.

                                                                               

  Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

‘TÜRK RESMİNİN ASIRLIK ÖYKÜSܒ

Ahu-Can Has Koleksiyonu'ndan oluşan "Türk Resim Sanatı'nın Bir Asırlık Öyküsü II-Türk Resminde Yüzyılın Tablosu" adlı resim sergisi açılıyor.

Ahu ve Can Has, daha önce sergilenmemiş koleksiyonlarından yola çıkarak, özel bir bankanın desteği ile düzenledikleri serginin tanıtımını, Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi'nde yaptı.

Düzenlenen basın toplantısında, yaklaşık 28 yıldır resim biriktirdiklerini belirten Can Has, önce kendilerini resim sanatında görsel olarak eğittiklerini, ardından eserleri toplamaya başladıklarını anlattı.

Sanatçıların baş yapıtlarına sahip olmaya başladıktan sonra müze kurma heyecanı doğduğunu dile getiren Has, eserleri diğer sanatseverlerle paylaşarak üniversite öğrencileri ya da sanatseverlerin koleksiyonerliğe adım atmalarını sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Can Has, sergide, yerli ve yabancı ressamlara ait 170 parça eserinin yer alacağını belirtti.

Müze Yöneticisi Ahu Has da, "Türk resim sanatı"nın öyküsünü anlatırken oryantalist dönemden başlayarak günümüze kadar dönemin sosyo-kültürel, ekonomik gelişimine tanıklık etmiş farklı sanatçıların eserlerini sergileyerek, Türkiye'nin kat ettiği mesafeyi göstermeyi istediklerini kaydetti.

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Profesör Yücel Yılmaz ise Müzenin son 1-2 yıl içinde büyük sergiler ve etkinlikler hazırladığını, bunun paralelinde 100 yıllık "Türk Resim Sanatı"nın üniversitede teşhir edilmesinde ve bu düşüncelerin dünyaya yansıtılmasında aracılık yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

İki ayrı salonda teşhir edilecek sergi, 19 Kasım 2009-30 Nisan 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.


Sanatsal Haber  17.11.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.