Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

BİR MİLYONLUK ‘KARPUZLU NATÜRMORT’

'Özel Koleksiyonlar Müzayedesi'nde, Türk resminin büyük ustalarından Süleyman Seyyid'in 'Karpuzlu Natürmort' tablosu 1 milyon 300 bin liraya alıcı buldu.

Portakal Sanat ve Kültür Evi tarafından düzenlenen 'Özel Koleksiyonlar Müzayedesi'nin ilk bölümünde, Fethi Naci'nin anısına, ''Dayanışma Müzayedesi'' yapıldı. 51 eserden oluşan müzayedede, Orhan Peker'e ait ''Fethi Naci Portresi'' 7 bin liraya alıcı buldu.

Müzayedenin ikinci bölümünde ise Türk resminin kurucusu ünlü ressam Osman Hamdi Bey'in ailesine ait ''Naile Hanım ve kızı Leyla Hanımın portreleri'', ''Camiden Çıkanlar'', ''Harap Kapı'', ''İstanbul Özlemi'' adlı tablolar ile Süleyman Seyyid'in ''Karpuzlu Natürmort'', Hoca Ali Rıza'nın ''Sapanca'', Halil Paşa'nın ''Bostancı Sahilinde Oyun Oynayan Çocuklar'' ve ''Bostancı Sahilinde Aile ve Haliç'' tabloları, Mahmud Cuda'nın ''Selimiye Cami Önünde Kırkpınar'' tablosu, ünlü hattat Aziz Rufai'nin ailesine ait Kur'an-ı Kerim, Cüz ve kıt'alardan oluşan hat koleksiyonu, Şevket Dağ'ın ''Ayasofya Son Cemaat Yeri'' adlı tablosu, eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın koleksiyonu'ndan Nedim Günsür'ün eserlerinin de aralarında bulunduğu 153 eser satışa sunuldu.

Ayrıca müzayedede, Türk hat sanatının ustalarından Fehmi Efendi'nin, ''Hilye-i Şerif'' şaheseri ve Şeyh Hamdullah, Hafız Osman, Kazasker Mustafa İzzet'in eserleriyle modern ve çağdaş Türk resminin ünlü ressamlarından Fikret Mualla, Bedri Rahmi, Eren Eyüboğlu, Abidin Dino, Nuri İyem ve Burhan Doğançay'ın da eserleri de yer aldı.

Süleyman Seyyid'in, ''Karpuzlu Natürmort'' tablosu, müzayedeye telefonla katılan ve ismi açıklanmayan bir kişi tarafından 1 milyon 300 bin liraya satın alınırken, Osman Hamdi Bey'in eşi ''Naime Hanımın Portresi'' 500 bin, ''Camiden Çıkanlar'' tablosu'' 375 bin,, ''Harap Kapı'' tablosu 280 bin liraya alıcı buldu.


Sanatsal Haber  15.12.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.