Türk edebiyatını..." /> Sanatsal Haber... Türkiye'nin Sanat ve Kültür Portalı.

                                                                               

  Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

‘ÇALIKUŞU’NUN ESİN KAYNAĞI İLGİ BEKLİYOR

Reşat Nuri Güntekin'in, "Çalıkuşu" romanının bir bölümünü yazdığı 2 katlı tarihi ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya...

Türk edebiyatının tanınmış yazarlarından Reşat Nuri Güntekin'in ünlü "Çalıkuşu" romanının bir bölümünü yazdığı ve bir süre yaşadığı iki katlı ev, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, yazar Reşat Nuri Güntekin'in Cami Kebir Mahallesi'ndeki 2 katlı evinin yıkılmak üzere olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Atabay, yazarın Çanakkale'ye babasının tayini üzerine 5,5 yaşında geldiğini, çocukluk yıllarının geçtiği kentten yine babasının tayininin çıkması nedeniyle ayrıldığını ifade eden Atabay, şöyle konuştu:
"Reşat Nuri Güntekin'in bir dönem yaşadığı 2 katlı ev bugün bakımsız ve adeta yıkılmaya terk edilmiş durumda. Yıkılmaya yüz tutmuş bu tarihi ev, yeniden hayat bulmayı bekliyor."

Reşat Nuri Güntekin'in, "Çalıkuşu" romanının kahramanını, çocukluğunun geçtiği Çanakkale'de yarattığını ifade eden Atabay, Çalıkuşu'nun Feride'sinin yazarın çocukluğunda ailece oturdukları ve daha sonra Çanakkale'ye geldiğinde kaldığı evde hayat bulduğunu bildirdi.

Bir de Atatürk Anısı
Güntekin'in evin bahçesindeki çitlembik ağacının altında komşu kadınlarla sohbetlerinin böylece ölümsüz hale geldiğini belirten Atabay, "Reşat Nuri'nin Çalıkuşu adlı romanı Sakarya Savaşı sırasında attan düşerek yaralanan Mustafa Kemal Atatürk'ün bile acılarına merhem olacak kadar etkileyiciydi. Atatürk, Reşat Nuri'ye 'Cephede attan düşüp sakatlandığımda vaktimi sizin Çalıkuşu romanınızı okuyarak geçirdim. Romanın sayfaları ilerledikçe acıyı unuttum' demiştir" diye konuştu.

Yazarın Türkiye'de en çok okunan ve bilinen romanı olan Çalıkuşu'nun bir bölümünü yazarken Çanakkale'de kaldığı ev, Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilmek üzere kamulaştırılmış, ancak evin sahiplerinden Mehmet Okan Günalp, kamulaştırmaya itiraz ederek mahkemeye başvurmuştu. Ev sahibinin restorasyonu kendisinin yaptırmak istemesi üzerine mahkeme heyeti 2007 yılında bu gerekçeyi yerinde görerek kamulaştırma kararını iptal etmişti.

Harap, kapı ve pencereleri tahta kalaslarla kaplı bina, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarındaki mimari üslupla yapılmış. Yazarın kaldığı 2 katlı ev, İl Özel İdaresi lojmanlarının karşısında bulunuyor.


AA  24.12.2009

Facebook ta paylaş

 
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

 

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.