Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

CUMHURİYETİN İLK GÜNÜ

94 yıl önce bugüne dönmek mümkün olsa ne güzel olurdu!

Bir enkazdan yeni bir ülke yaratmanın ümidi, küllerin arasından doğmanın heyecanı... Onurlu bir mücadele verip alın teriyle kurulan bir ülkede yaşamak! Nasıl bir duyguydu bilmek isterdim!

Bugüne gelindiğinde 94 yıldır devrim- karşı devrim savaşı verdiğimizi görüyorum; demokrasiye ve özgür bireye inanan ve tersini yaşamak isteyenler arasında devam eden mücadele.

Yurdun dört bir yanında çoşkulu, gösterişli kalabalıklarla aydınlık yarınlara inanan cumhuriyet çocukları 94. yaşını kutladılar Türkiye Cumhuriyetinin. Hepimizin bayramı bir kez daha kutlu olsun! YAŞASIN CUMHURİYET

Ekim ayı boyunca yurdun pekçok şehrinde geleneksel hale gelen "Ekim Geçidi" sergileri ile Cumhuriyet bayramı kutlamaları devam etti.

Antalya' da ki 29 Ekim bayramı kutlamaları ise bambaşka bir şölendi. Altın Portakalın ulusal kimliği soyulurken, içinden coşkulu bir Cumhuriyet şehri çıktı!

Geçen hafta sezonun ilk tiyatro oyununu izledim. Perde açıldı ! Türk edebiyatının en önemli eserlerinden Sabahattin Ali' nin , "Kürk Mantolu Madonna" sını seyrettim. Oyun arasında seyircilerin eleştirilerine kulak kabartsamda ben sinematografik anlatımıyla oyunu beğendim. Tüm emeği geçen ekibi kutlarım. Usta oyucular Kayhan Yıldızoğlu ve Menderes Samancılar' ı ilk kez tiyatro sahnesinde izleme fırsatı buldum böylelikle.

Bu ay çok güzel bir etkinlikte yer aldım. Anemas Inn & Gallery tarafından gerçekleştirilen 1.Uluslararası Resim Çalıştayı’na katıldım. Çalıştayda 5 ülkeden 10 sanatçı yer alırken küratörlüğünü sanatçı Sinan Yasdıman üstlendi. Genel koordinatörlüğü ise Prof. Dr. Seçkin Dindar tarafından yapıldı. Ayvansaray' da gerçekleşen üretimler Tarihi yarımadanın ruhundan da beslendi. 18-22 Ekim tarihleri arasında yapılan Anemas Inn & Gallery 1.Uluslararası Resim Çalıştayı’nda eser üreten ve yer alan sanatçılar ise ; Prof. Dr. Ahmet Şinasi İşler, Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu, Teymur Ağalıoğlu, Cornelia Margan, Oksana Evdokimenko, Kamer Batıoğlu, Sinan Yasdıman, Safinaz Güneş, Şeyda Aydın ve bendeniz oldu. Sanatseverlerin eser üretimine tanık olduğu, panel, workshopla süren etkinlik çalıştay sergisi ile son buldu.

Bugün cumhuriyetimizin ilk günü gibi heyecanla ve ümitle çalışırsak nice bayramları kutlamak bize kısmet olacak. Yarına bir amacı bir mücadelesi olmasaydı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' ün bugün bu vatan olur muydu?

Bugün Cumhuriyetin ilk günü...


Nebahat KARYAĞDI
30.10.2017

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz 

 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.