Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

İLK ÖĞRETMENİM ATATÜRK

Cumhuriyetimizin kurulması ve peşi sıra gelen devrimlerle aydınlanan Ülkemiz büyük bir atılımın eşiğindeydi. Tarih 24 Kasım 1928’ di. Millet Mektepleri açıldı. Amaç yüzyıllardır cehalete yenilen bir toplumu geleceği için ayağa kaldırmaktı. Bunun eğitimle olacağını bilen Atatürk karatahtanın başına geçti. Ulusuna daha kolay öğreneceği yeni alfabeyi gösterdi. Mustafa Kemal Atatürk o gün halkının ilk öğretmeni oldu. Ulu Önderimize Başöğretmenlik ünvanı verildi.

Ülkemizde 24 Kasım’ı Öğretmenler günü olarak kutlamamız bundandır. Atatürk ve dönemin öğretmenleri ilk ve en büyük okuma yazma seferberliği ile herkese bu yeni alfabeyi tanıttı ve öğretmek için çalıştı. Genç Cumhuriyet tarihi boyunca en yüksek okur yazar oranına ulaştığı günleri yaşadı. Yurt gezileri boyunca ve bulduğu her fırsatta alfabeyi öğreten bir öğretmendi Atatürk. Halkına öğretmen olmuş böylesi bir lider yoktur. Belki de bu ülkede öğretmen olmak bunun için önemli ve değerli.

Hepimizin üzerinde emekleri olan pekçok öğretmenimiz olmuştur. Bir anne- baba gibi sevdiğimiz nice öğretmenlerimiz olmuştur. Acı tatlı pek çok hatırada yaşanmıştır, yaşanacaktır. Bu kıymetli mesleği Atatürk’ün izinde, yapan tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.

Bilgi ve çağdaşlığın egemen olduğu laik bir eğitim sistemi ile yarınları kurmak ümidiyle...


Nebahat KARYAĞDI
24.11.2017

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz 

 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.