Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

CADILAR GERÇEKTEN BAYRAM EDİYOR

Anaokulları ve İstanbul sosyetesi 31 Ekim haftası cadılar bayramı yaptı. Kasım’ın dördüncü perşembesi Amerikan Şükran Günüdür, onu da yaparlarsa şaşırmayacağım..
Kâhin değilim. 2012’den beri İngilizce kitaplarında bunlar öğretiliyor, ne ekersen onu biçersin.

Dava açtığım İngilizce ders kitaplarının içerisinde gördüklerime önce ben de inanamadım. Bir tercüme yanlışına düşmemek için oturdum araştırdım. Kendim İngilizce öğrendiğim yıllarda kitaplarda böyle şeyler yoktu. Yeni müfredatta Festivaller ünitesi adı altında Amerika’da ne kadar dini bayram varsa hepsi öğretiliyor.

Geçtiğimiz günlerde basında geniş yer alan cadılar bayramından sonra bu konuda elimdeki bilgileri okurlarımla paylaşmaya karar verdim. Çünkü vampir filmi izleme ödevine kadar çok kötü şeyler vardı. Çocuğu ödevini doğru yapsın diye ailece vampir filmi izlediklerine dahi tanık oluyordum.

2012 yılında ilkokul 2.sınıftan itibaren haftada 2 saat zorunlu İngilizce dersi görmeye başlayan çocuklarımız cadı bayramı etkinlikleri içinde buldular kendilerini.

Cadı bayramları anaokullarına çoktan girmişti. Ancak orada İngilizce olarak değil de maske ve boyama etkinlikleriyle veya korku filmi kahramanlarının kostümleriyle sızmışlardı. Çocukların günlük giysilerindeki kuru kafa ve iskeletler ise bu kültürün serbest piyasayla bağlantılı yayıldığının işaretiydi.

İngilizce İlkokul ders kitaplarında ekilen tohumlara bakarak diyorum ki çocuklarımız bundan sonra hem Halloween hem de Thanksgiving (Amerikan Şükran Günü) kutlayacaklar. Sonra Paskalya, sonra Hayırlı Cuma... Bakın isterseniz ilkokul ortaokul İngilizce ders kitaplarına, İngilizce diye bunları öğretiyorlar.

........

2014 yılında dava açmak üzere incelediğim 5.sınıf (MEB ve Yıldırım yay.) İngilizce ders kitaplarından aldığım bazı notları buraya alıyorum.
Ortaokul ENGLISH BOOK 5”, Student’s Book, Nejla Gezmiş Ceylan, Yıldırım Yayınları, Ankara 2014

Unit 6 Movies
Sh 51, ailece korku filmi izlerken resmedilmiş.
-Favori filminiz, favori film tipiniz, favori kadın ve erkek sanatçınız...
-Favori filminiz için poster yapın...
Sh.53.Resimdeki genç kadın ve erkek sanatçıyı bildiniz mi, adları nedir? (Vampir flmi)
-Spikeri dinleyin ve metindeki boşlukları doldurun:
“Bu film beş serilik dizidir. Catherine Hardwicke yönetiyor. Kristen Stewart, Robert Pattinson, ve Taylor Lautner oynuyor. Bu film bir kızla vampir arasında geçen 1 ..... hikâyesidir. Kızın adı Bella. Edward vampirdir. Edward ile Bella birbirine aşık olurlar. Bu gerçek hikâye değildir ama hoşlanıyorum. Bana göre Edward çok 2....., Bella çok cesurdur. Hikâye çok 3.....’dır. Bu hikâye çok 4....... aşk hikâyesidir. Severim 5..... filmleri.”
Sorular:
-Ne tür filmleri seversiniz, neden?
-Ne tür filmlerden nefret edersiniz ya da hoşlanmazsınız, neden?
Sh.56. Wall-E, robot filminin afişini verip öğrenci filmi izlemiş gibi soruyor:
-Bu filmi sevdiniz mi, neden?
-Bu filmi sevmediniz mi, neden?

10.ünite: Festivaller.

Sh.82. ünite başlangıç resminde Türk bayrağında beyaz olan hilal ve yıldızın çevresi, ayrıca bayrağın kenarları siyahla konturlanmış! Tüm resimler zeminsiz, havada kalıyor!
Sh.86’da verilen festival resimlerinde bir tane Türk bayramı yok ve 31.Ekim Hallowen bayramı! Hayalet giysileri bu bayramda giyilirmiş. Bu sayfada iskelet resimli kıyafet giyen çocuk var.
Sayfanın birinde yiyecek resimleri, fakat tabaklarda ne var anlaşılır değil, ama çocuğa bu yiyecekler hangi ülkeyle eşleşir diye soruyor! Sonrasında oldukça uzun bir paragrafta Çin takvimini anlatıyor, çok lazımmış gibi. Akıl karıştırır.

Sh.88, Thanksgiving Day
The fourth Thursday in November/ Kasım’ın 4.Perşembe günü, Amerikan şükran günü.

Metinden çeviri: O gün şunları yaparlar: Kiliseye gidilir, geleneksel yemeklerin yanında TURKEY ETİ PİŞİRİLİR ve elma pastası yenir.

Name: Thanksgiving Day.
People: Americans.
Activities: Go to churches. Eat traditional meal togather cook turkey and apple pie.
Sh.88, Festivallerden birini seçin ve sunum hazırlayın...
Sh.89, resimlerin hangi festivallere ait olduğunu işaretleyin...
Sh. 90: Amerikalılar şükran gününde ne yer, zar oyunu oynayarak öğrenelim:
Kareler üzerine zar atarak oynanıyor, 11.karede gerçek hindi resmi var.
18.karede; “What do Americans eat on Thanksgiving Day?”, Amerikalılar şükran gününde ne yer, diye soruyor!
Hallowen Day festivalinde çocuklar ne anlatır? (Hayalet ve korku hikâyeleri)
Çinliler yeni yılda ne giyer? (Kırmızı.)
Easter (paskalya) bayramında yenilen iki yiyeceğin adını söyle.
Diwali ülkesi neresidir?
Cristmas ne zamandır?
Ramazan festivalinde çocuklar ne alır?
Bir Easter etkinlik adı söyleyin. (21 Nisan, öldükten üç gün sonra İsa’nın dirilişi, öncesindeki Cuma günü Hayırlı Cuma.)
Sunum: Festival afişi hazırlayın ve sınıfa gösterin.
Bu ünitede Ramazan Bayramı bir başka kültürün kalabalık bayramlarının arasında eritilmektedir.

Sh.100. Amerikan Şükran Günü, Kasım’ın 4.Perşembe günüdür.
Bu sayfada tarih olarak da öğretiliyor. Bu gün ne yiyeceklerini 90.sayfada öğretmişti!

İngilizce Çalışma Kitabında Festivaller: (5.Sınıf English Workbook)

Sh.45. Hallowen 31 Ekim, etkinlikleri:
Korku filmi seyret – Kabak oy – Kostüm partiye katıl – Hayalet hikâyeleri anlat – Büyü anlat, büyücü gibi davran – Ateş yak

Christmas 25 Aralık etkinlikleri:
Decorate the tree with lights – Put an angel on top of the tree –Give presents to each other – Eat turkey for dinner – Ring the chirch bells – Send cards to friends.
Soru: What do people eat at christmas? (turkey!)

Sh.47: Kelimeleri boşluklara doldurun: Melekler, lambalar, hindi, çanlar, hediyeler, kartlar!

ANGELS, LİGHTS, TURKEY, BELLS, PRESENTS CARDS
“Christmas is a fameus festival. It is in December. People celebrate the birth of Jesus on that day. Churches ring their .......... I send ....... about Happy Christmas to my friends. My father and I decorate the tree with ..........and we put an ...... on the top of the tree. My mother cooks a ........ on that day. We have a dinner and give ......... to each other in the evening on Chirstmas day.”

Annesi ne pişirmiş oraya “turkey” yazılacak!
Bu kadar sık kullanılan bir cümleyle çocuklarımızın beyin altına işlenen nedir?

Sh.48, Easter Day sorularına bakınız:
The day before Easter is Good Friday.
Easter bayramından önceki Cuma günü Hayırlı Cuma’dır!

Şimdi sormama izin verin, önünde FRİDAY (Cuma) yazılı olan siyah gömlekleri gençlerin üzerinde görüyorsunuz değil mi?
Dahası var, ABD’de Cuma adı zenci köle (Müslüman) için kullanılan bir sıfattır. O gün kullanılmış eşyalarla açılan ucuzluk pazarına Good Friday/Hayırlı Cuma derler. Bu kadar ayrıntısına kadar çocuklarımızı belli bir kültüre hazırladıklarını görüyorsunuz. Bunun adı da İngilizce dersi oluyor. Atatürk sağ olsaydı buna misyonerlik faaliyeti der, derhal basımını dağıtımını durdurur. Misyonerlik faaliyeti artık yasak olmadığı için bu kitapların sadece bilimsel yanlışlarına şikâyet edebiliyoruz. Milli Eğitim artık İngilizce gramer yanlışlarına da olur veriyor, onun kılıfını ise “Biz de Amerikalı çocuk gibi sokakta konuşulan İngilizceyle öğretmeye başladık” diye cevap veriyor, sanki her sokakta aynı ağızla konuşuluyormuş gibi.

Yeri gelmişken....
İngilizce Öğretim Programlarıyla ilgili bir anımı izninizle paylaşmak istiyorum.
Yıl 2000, Müzik Nasıl Öğretilir kitabım basıma hazır, dosyayı aldım Talim Terbiye Program Geliştirme Dairesine götürdüm, “Bu kitabı MEB olarak basın, para istemiyorum, bütün okulların kütüphanelerine dağıtın” dedim. Daire başkanı gözlerimin içine bakarak;
“Mahiye Hanım sizi Çocukluk Çağı Müzik Eğitimi ve Drama kitaplarınızdan biliyoruz, siz hem İngilizce biliyorsunuz, hem İngilizce çocuk şarkıları biliyorsunuz, hem de çocuk oyunları biliyorsunuz. Gelin sizi önce Talim Terbiye’ye alalım, bizim önceliğimizde çocuklara 6 yaşında İngilizceyi başlatmak var, siz bize bunun kitabını hazırlayın, ondan sonra sizin bu kitabınızı basalım,” diye bir teklif yaptı.

Benim orda ne cevap verdiğimi tahmin edersiniz. Yoksa şu anda o makamlarda çok itibarlı ve çok paralı birisi olurdum, değil mi?

Bu arada ne zamandan beri Talim Terbiye ile ters düştüğümü de öğrenmiş oldunuz.
Şu anda kullanılmakta olan İngilizce kitaplarına lütfen bir bakınız. MEB veya yabancı basım, hiç fark etmiyor, hepsi aynı yanlışlarla dolu. Daha dün bir tane değişik yayın ilkokul İngilizce kitabı gördüm, o da aynı, beden parçalarını (kol bacak baş el ayak) makasla kestiriyor, bir sınıf görselinde tahtanın iki yanında kocaman iki ayna (korkutucu, boş bulanık beyaz, hayalet gibi, eğer ayna olsa sınıfın aynadaki aksi görünmesi lazım, ürkütücü bir şey, insanın gözünün önünden gitmiyor) ve sınıf toz duman içinde, öğrenciler sınıfta kavga halinde, biri diğerine yumruklarını sıkmış sallıyor... Cadılar bayramı gerçekleşmiş bir sınıftı!
Bu da 140 TL ile veliye zorunlu satış yapılmış İngilizce 2.sınıf kitabı.

Cadılar bayramı artık her gün...
Okuma yazmayı “Ata at elle” ile başlatan, “Anne ere nar at” ile sürdüren, insan hakları diye cellat masalları okutan, Türkçe dersini 8.sınıfa kadar masal okuma dersine çeviren, İngilizce dersinde “Supermen can help you” diye çocukları kandıran, Evangelist bayramlarını İngilizce ders saatlerinde gerçekleştiren, bütün bunlara eğitim reformu diyerek milleti de kandıran birileri var. Onlar her gün bayram ediyor olmalı.

Tadilat perdesiyle okullarımızın adlarını, Atatürk büstlerini ve duvarlarından Atatürk’ün sözlerini kaldırırlarken görmemişiz, büyülemişler bizi. Kendilerine takvim koydular, 2023’e az kaldı, bitiriyorlar.

Tadilat diyerek her gün bir yeri perdeliyorlar. Üç yıl önce Bitlis Kureyş Camisindeki Sahabe yatırlarının altını nasıl oyup öyle bıraktıkları geliyor aklıma, caminin 40 yıllık imamı İsmetullah Beyin kahrından nasıl perişan olduğunu anımsıyorum... O tarihi camiye böyle kıyanlar orada cadılar bayramı kutlamışlardır.

....

Okullarda çelenksiz 10 Kasım...
Dün Atamızı ölümsüzlüğe uğurlayışımızın 80.yılıydı. Saat 9’u beş geçe emekli olduğum Yahya Çavuş İlköğretim Okulunun bahçesindeydim. 12 yıldan beri her 10 Kasım sabahı erkenden gider götürdüğüm kasımpatıları büstün etrafına yerleştiririm, töreni izler sonra saygı nöbeti tutarım. Tören gereği sirenler çalmadan az önce okul müdürü Atatürk büstüne çelenk koyar, fakat bu sene törende okul müdürü çelenk koymadı. Öğrendim ki tasarruf için çelenk konmayacak diye emir gelmiş. Olacak şey değil, çünkü çoktan beri hazır çelenk (gerçek çiçekten olmayan) konuyordu. Çok üzüldüm.

Burada yıllarca korolarımla törenler yapmıştım, çok anılarım var. İstiyorum ki okulun etrafındaki mahalleler her törende buraya gelsinler, halk sahip çıksın böyle anma törenlerine. Örnek oluşturmak için emekli olduğum 2006’dan beri her yıl ordayım. Acı olan yanı da var; yıldan yıla yok oluşun da tanığı oluyorum.

Büstün arka duvarında sarı yaldızlı harflerle Atatürk’ün ” “Cumhuriyet’in Temeli Kültürdür” sözü vardı, altında Atatürk’ün imzasıyla. 2012’den beri yok. Bir zemin düzenleme bahanesiyle o güzelim yazı gitmişti.

Şu anda Konya’da Mevlana projesine eklenerek öğretime kapatılan, benim çocuklarımın da ilkokulu okuduğu Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nun (1927) duvarındaki yazı artık yerinde yok. Orada şu söz vardı:

“Ulusları özgür, bağımsız, şanlı ve yüksek bir toplum olarak yaşatan güç eğitimdir.” Gazi Mustafa Kemal

Sihirli bir el okul duvarlarından Atatürk’ün sözlerini birer birer siliyor!
Buna en çok kim sevinirse onlar için bayram demektir, değil mi? Ne sihirdir ne keramet, hokus pokus, yok ol dedi yok oldu... Sihirli sözcüklerle...

Şu cadıların ne çok sihirli sözcükleri var, her kapıyı açan anahtar kelimeleri var, bir gün de onları yazayım. “Yeni neslin ders kitapları” mesela...

2012 yılında kullanılan 1.sınıf Matematik kitabında uçan süpürgeli cadı sorusunu hatırladınız mı?

“Cadı prensesi kulede esir aldı. Prensesin elinde 11 kulaç ip var, oysa kulenin yüksekliği 19 kulaçtır. Prensesin kaç kulaç daha ipe ihtiyacı var?”

Atatürk’ün geometri kitabı da yok edildi. Çocuklarımız “geometrinin ne gereği var” diyerek geometriyi kaldıran eğitim bakanlarının eline düştü, matematik diye cadılar büyücüler var önlerinde.

Evet, okullarda ve sosyetik bir yerlerde cadılar bayramı kutlanırken yüzlerini bizden gizlemeyi çok iyi başarmış büyük cadılar gerçekten bayram ediyorlar, sihirli elleriyle Atatürk’ten bize kalan ne varsa ortadan kaldırıyorlar.

Neden Türk Milli Eğitimini hedef aldıkları belli olmuyor mu?
Atatürk’ümüz “Ulusları özgür, bağımsız, şanlı ve yüksek bir toplum olarak yaşatan güç eğitimdir” dediği için!


Mahiye MORGÜL
12.11.2018

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz  

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.