Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

ÇOCUKLUĞUN İHANETİ

Çocukluğun ihaneti olur mu?

Çocukluğuna çok ihanet eden gördüm. “Ben etmedim” diyenden de korktum. Çocukluğun ihaneti belki de o güzel günleri yaratanları kaybetmek. Sevgi veren hikayelerin bitişi, güven hissini kaybetmek, kalıcı kör kalmak maskesiz mutluluğa. Oysa çocuklar hep mutludur… Aslında dünyanın birçok yerinde aç, susuz ve kalitesiz yaşamla mücadele eden o yüzleri gibi güzel, kaderi olmayan çocuklarımızı kast edemiyorum maalesef...

Çocukluğumuza gülmeyi öğretenlerden biri daha oyunu bıraktı gitti... Geri dönünce o günlere, ki 90’lar havalisinden bir manzara ile ben onu hatırlarım. Herkes için başka bir isimdir o. Benim için KAYGISIZLAR dizisinin Sabriye’si, kimisi için Vecihi’nin sevgilisi, domates güzeli vb. birçok özel karakter ile mahallemizin içinden, semtin sakinlerinden bir DELİ KADIN’dı. Son oyununa “Deli Kadın”’a iyi ki gitmişim. Anıları anılarımız olan bir ışıklı şahsiyetti AYŞEN GRUDA. Örnek sanatçı duruşu ile hiç taviz vermedi, yol gösterdi, öğretti. Ne derler! Bu dünyadan bir AYŞEN GRUDA geçti, geçerken kalplerimize de dokunup geçti. Sevgiyle anıyorum, gökyüzüne uğurluyoruz diğer yıldızların yanına...

Bu ay genç Sanatçı Gamze Taşdan yeni kişisel sergisi “Tuhaf Şeyler Ormanı” ile sanatseverlerle buluştu. 29 Ocak-9 Mart tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda ziyarete açık olacak. Sergisinde Cumhuriyet tarihinin en önemli kurumlarından biri olan Sümerbank’ın toplumsal hayattaki rolü ve kumaşlarında kullanılan desenlerinden yola çıkan sanatçı, tekrarlanan imgelerden oluşan sahneleriyle kadınlık halleri ve toplumsal belleğe göndermeler yapıyor. Sergiyi gezdim, izlemenizi öneririm.

“Parajanov Sarkis ile” sergisi bir başka keyifti. Pera Müzesinde 13 Aralık’ta açılan sergi 17 Mart 2019 tarihine dek gezilebilir. Parajanov muhalif kişiliği ile yarattığı sinema dili ile şiirsel sinemanın ustalarından. Sinemadan sürgün edildiği dönem yaptığı kolajlarla kültürel kimliğinin atlasında gelenekselden pop arta dek uzanan sanat yolculuğu ile izleyiciyi şaşırtıyor ve büyülüyor. Çok yönlü, sanatçı kişiliği, interdisipliner üretimleri görülmeli. Sarkis yine çarpıcıydı. Sanatçı özellikle Bizans ikonları ile yalın fakat çarpıcı eserlere imza atmıştı. Kendi kültürlerini yücelterek yüksek bir dil kuran bu iki önemli ismin birlikteliği kaçırılmaz.

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncuları Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey, Bakırköy Çarşı’da Sinema 74 olarak yıllarca sinema salonu olarak hizmet veren salonda, yeni adıyla ‘Sahne 74’ ile tiyatroseverlerin karşısına çıkacaklar. İlk oyunları 1 Şubat'ta “Vee Perde” seyirci ile buluşacak.

Dünya Sanat Örgütleri ve Türkiye Ulusal Komitesi UPSD Başkanı anatçı Bedri Baykam’ın yeni sergisi CKM de açıldı. Göreceli Zamanlar isimli sergi Mine Gülener’in organizasyonu. 31 Ocak- 3 Mart 2019 tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gezilebilir. 4D, Tarihin Röntgencisi ve son dönem işlerinden oluşan sergi, on yıllık süreçteki 4D ve tuval üzerine yaptığı eserlerden oluşuyor. Mutlaka gezilmesi gereken bir sergi, özel ve ikon olmuş eserlerden bir seçki. Aniden ateşlendiğim ve hastalandığım İçin açılışa katılamadım.

Çocuklar gibi mutlu olmak dileğiyle
Sevgi, sağlık ve sanatla kalın...


Nebahat KARYAĞDI
1.02.2019

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz 

 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.