Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

DİNGO VE AHIRI


Merhaba sevgili dostlar..

Yeni bir yıla daha girdik, buna sevinsek mi, üzülsek mi bilemiyorum. Aslında ömrümüzden bir yıl daha gitti. Galiba yaş ilerleyince pek sevinilmiyor. Neyse doğal seleksiyona karşı gelmememiz lazım, zamanı gelince bizde gideceğiz ki yerine yenisi gelsin.
Güzel Türkçe'mizde yıllardır kullanılan bazı deyimler vardır. Ve bunların hepsinin geçmişte bir hikayesi vardır.
Yeni yılın ilk saatlerinde bulunduğum ortamda bir arkadaşımın mekan için kullandığı " dingo'nun ahırı" kelimesinden yola çıkarak bu yazıyı yazmak istedim.
Nedir bu Dingo ve ahırı ?

1800 sonlarında, atlı tramvaylar zamanında, tramvaylar 2 atla çekilirken dik Şişhane yokuşunu çıkmak hayli zor oluyordu. Bu yüzden Azapkapı'dan takviye at alınarak, atlar dörtlenir ve yokuş öyle çıkılırdı.
Tramvaylar bu haliyle Taksim e kadar gelir, burada çıkartılan takviye atlar bu günkü sular idaresi mahseni ile fransız konsolosluğu arasında ki ahırda bir süre dinlendirilerek herhangi bir tramvaya bağlanmadan, boş olarak yeniden Azapkapı'ya götürülürdü.
Taksimdeki bu ahır 'dingo’ lakaplı bir rum tarafından işletildiğinden ve gün boyu bir sürü atın girip çıkmasından dolayı dilimizdeki, 'burası dingonun ahırı mı, giren çıkan belli değil’ sözü buradan gelmektedir.


Tüm insanlığa umut ettiği gibi bir yıl diliyorum..


Asım BİLGİLİ
2.01.2009

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz 

 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.