Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

‘HERKESİN ÇOCUKLUK HAKKI SAKLIDIR…’*

Merhabalar,
İstanbul’un ve ülkemizin önemli sanat tutulmalarından biri daha bitti o biterken bir diğeri başladı ve hikaye böyle devam edeceğini muştuladı.
Contemporary İstanbul, güzel bir buluşma oldu. Birçok sanatçı atölyelerinin mahrem yerlerinde bugün için sakladıkları eserlerini sanatseverlere sundular. Her geçen yıl bazı heyecanlar değişiyor. Sohbet ettiğim sanatçılar ve izleyiciler oldu kimisi için her yıl yenilenen ve gelişen büyüyen bir sanat buluşması, bazı seyirciler içinse beklenti tam karşılanmıyor sanki. Ben bu yıl birkaç kez ziyaret ettim açılışta zaten nefes almak ve selamlaşmak mümkün oldu.

Genç sanatçıları, ustaları ve uluslar arası katılımcıları ile 4 gün devam eden fuarda benim gelecek yıla dair beklentim yurtdışı katılımın daha da artması.

İkinci kez fuarı gezdikten sonra Portakal Sanat ve Kültür evindeki “Özel Koleksiyonlar Müzayedesini” gezdim. Bir gün içinde bir sanat tarihi yoklaması geçirdim. Bir salondan başka bir salona geçmek bir tür hayali müze kurdurdu bana. Tek bir izleyicisi olan Klasik, modern ve çağdaş eserlerin bir arada olduğu ve sadece benim belleğimde bir müze.

Safiye Mine Erdurak “Kaç zaman?” isimli sergisi ile galeri Artist Çukurcuma’da. 19 aralıkta açılan sergi 6 ocağa kadar devam ediyor. İzlenmesi gereken bir sergi.

Bir zamanlar “ Baba büyüksün” dillere pelesenk olmuştu ve tabii haklı büyüklüğünü milyonlara tiyatronun, sinemanın dışında televizyon dizileriyle de göstermişti ustad Savaş Dinçel. Ölümünün ikinci yılında Kenter tiyatrosunda Savaş Dinçel Sahnesi oyuncuları tarafından “Uçurtmanın Kuyruğu”adlı oyun oynandı. Sanatçının yazdığı eser ilk olarak 2003’ te İstanbul Şehir Tiyatrolarında da sahneye konmuştu. “Hayallerinize sıkı sıkıya sarılın, herkesin çocukluk hakkı saklıdır. ...” diyor üstat. Gerçek bir sanatçı olduğu için onun payına ölümsüzlük, düştü saygı ile anıyorum.

Bu “ çocukluktan, uçurtmalar ve hayallerden” bahsederken bu yıl ki son sergim “çocukluk düşleri-m” e bir gönderme yapmak isterim. 22 Aralıkta CKM’de / Caddebostan Kültür Merkezi) sergim açılacak, görmeniz dileğiyle.

Sanat dolu bir yıl olsun 2010. Sağlıkla ve sanatla kalın.

* “Uçurtmanın Kuyruğu” oyunu yazısı, Savaş Dinçel.


Nebahat KARYAĞDI
21.12.2009

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz 
Savaş Dinçel
 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.