Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

EĞİTİMİ ON AMERİKALININ ELE GEÇİRMESİ DARBE DEĞİL MİDİR?

Devlet elini eğitimden çeksin mi? Okullarımız Amerikan eğitim sektörüne peşkeş çekilsin mi? Türk Milli Eğitimi artık kamu hizmeti olmaktan çıksın mı? Okul yerine kurslar, bir tek sınav yerine sınav şirketleri olsun mu? Eğitimi 10 Amerikalı yönetsin mi?

Öyleyse, 2006/5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu yasası MYK’ya Hayır!

MYK, 10 Amerikalı (uzman?) denetiminde, Amerikan eğitim piyasasını kuran, YÖK’ten ve Milli Eğitim Bakanlığından daha yukarıda, tek yetkili “sömürge üst kurulu”dur!

Eğitime indirilen bu darbe yasası, maalesef ittifakla kapalı oturumda geçirilmiş, Anayasaya aykırılığı ortadayken Anayasa mahkemesine götürülmemiştir.

MYK hükmünce ÖSYM lağvedildi, şimdi ‘yabancı kurs ve sınav şirketlerine onay verme yeri’ oldu. Bu yasayla yabancı sertifika ve sınavlar resmen Türk diplomalarının yerini aldı. Anlaşmalı yabancı kurstan sertifikası olmayan 60 gazeteciyi işten çıkartan Sabah gazetesi, bu sömürge eğitim sisteminin ilk tetikçisi oldu.

MYK, “yaşam boyu öğrenme” adı altında paralı çıraklık kursları ve paralı sınırsız sınav getiriyor, İmam Hatipler dahil, tüm meslek liselerini ve onlara öğretmen yetiştiren fakülteleri kapatıyor. Bu okullar okur-yazar olanların gideceği çıraklık kurslarına dönüşürken, atölyeleri satışa hazırlanıyor. (17.2.2011 günü, sıfır puanla girilen 2 yıllık yüksek okul çıkışlıların Polis Kolejine alınmasına dair bir kanun geçirildi.)

5544 sayılı yasa, 2006 yılında çıktığı halde, bekletildi. “YÖK’ü kaldıran Demokratik Eğitim Açılımı” adı altında, Anayasa referandumuyla birlikte sunulacak. Tuzak içinde tuzak var.

MYK, Dünya Bankasının SPAN adlı danışman(?) şirketi eliyle YÖK içerisinde hazırlandı. YÖK’ün, kamucu eğitimden piyasacı eğitime geçişi hazırlayan bir regülatör görevi vardı, YÖK şimdi bu görevi on Amerikalıya devrederek kendini kapatıyor.

MYK’yı yönetecek olan on Amerikalıdan dört tanesi, SPAN Danışmanları olarak görev yapan Teo Savelkous, Marjan Vernooy, Paul Vermoulen ve Johan Gademan, 1995’den beri hazineden maaş almaktadır. (İng. Span; geçiş.)

MYK iptal edilmeli, YÖK ise Dünya Bankasının boyunduruğundan derhal çıkartılmalı, YÖK ile Dünya Ticaret Örgütü arasında 1995’den beri imzalanan bütün protokoller iptal edilmelidir.

Yöneticilerimiz, devletin elini eğitimden çekerken, evlâtlarımızı “eti senin kemiği benim” diyerek küresel piyasanın önüne atıyor. Amerikan tekelleri “Eğitimde Demokratik Açılım” istiyor. Obama itiraf etti; “Çocuklarımız artık matematik ve bilim bilmiyor.” ABD tekelleri, gençlerin kanını emeceği yeni sömürgeler bulma peşindedir.

MYK oluşumunu durduralım, bunun için TBMM’deki duyarlı vekillerimizi harekete geçirelim ve haykıralım:
5544 SAYILI MYK YASASI DARBE YASASIDIR!
“YAŞAM BOYU ÖĞRENME”, SERTİFİKALI KURSLAR TUZAĞIDIR!
2006’DA ELİMİZDEN ALINAN FAKÜLTE DİPLOMALARIMIZI İSTİYORUZ!
ÖNCEKİ LİSE VE FAKÜLTE MÜFREDATLARIMIZI GERİ İSTİYORUZ!
MESLEK LİSESİ SATIŞLARINA, KÖLELİK AÇILIMINA ve MYK’YA HAYIR!
EĞİTİMDE AMERİKAN DARBESİNE HAYIR!

Not: Bu yasaya bir tek itiraz DİSK’ten gelmiş. O da, “gelirler” hanesindeki “Genel Kurul üyesi kurum ve kuruluşlar için eşit olarak belirlenen aidatlar” konusunda, MYK’nın sendikalardan “eşit olarak” toplayacağı aidatı Anayasaya aykırı bulduğu için. DİSK’in itirazı İdare Mahkemesince kabul edilmiş ve dosya Anayasa Mahkemesine gitmiş, ancak orada Haşim Kılıç başkanlığındaki heyet bu itirazı reddetmiş… Bkz:
http://www.mevzuatlar.com/sy/resmiGazete/rga/10/04/280410013.htm

MYK’nın eğitime hizmet değil, eğitimden para kazanmak amacıyla kurulmuş olduğu belgesini bu sitede görüyoruz.

İlgililere soru: MYK’nın gelirleri hanesinde “Kurum gelirlerinin değerlendirilmesinden elde edilen gelirler." hükmü var, bundan faizle borç vermek de anlayabilir miyiz?


Mahiye MORGÜL
18.04.2011

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz  

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.