Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

SANATÇI OLMAK YADA OLMAMAK

Bedri Baykam olmak; öncü olmak, Atatürkçü olmak, cesur olmak, korkusuz olmak, sanatı için dünyayı gezmek, araştırmak, önder olmak, demokrat, aydın, yazar, ressam, oyuncu ve öğretmen olmaktır. Bunun yanında Türk sanatına; muhalifliği, kendine güveni kazandırmaktır, dünyaya açılmak, gençleri, yaşlıları tüm yurttaşları aydın bir geleceğe taşımak için ülkesini gezmek, siyasi arenada mücadele vermektir.

Gençlere örnek olmak, destek olmak, meydanlarda yürümek, yazı yazmak, kamu oyu oluşturmak, dünya vatandaşı olmak, evrensel bir sanatçı olmak ve durum ne olursa olsun sanat için yaşamak ve sanat yapmaktır.

Eksik kalanlar mutlaka olacaktır çünkü bahsettiğimiz kişi yeri doldurulamaz bir sanatçıdır. Haberi ilk aldığım da inanılmaz üzüldüm. Sevgili Tuba Kurtulmuş çok sevdiğim bir arkadaşımdır. Sayın Bedri Baykam’a ve Tuba Kurtulmuş a tekrar tekrar geçmiş olsun diyorum, acil şifalar diliyorum, yüreğimiz sizlerle.

Bu arada Bedri Baykam olmak Fenerbahçeli olmaktır...

Bizim ki gibi demokrasilerde (!) böyle olaylar yaşanır. Çünkü sanatçıya saygı, insana ve çok sesliliğe saygı yoktur. Ülkemizde sanatçı dediğin iktidarın sesi olmuş bir memurdur. Evrensellik ve barış peşinde, kitlelere kendini adamış böyle savaşçıların karşısına tarih boyu engeller çıkmamış mıdır?

Asıl bu yaşanan çirkinliğin, hadsizliğin verdiği acı bir yana, Bedri Baykam bu acı ile feryat ederken insanların (!) yardım elini uzatmayışı ve resmen kaçışı işte “İnsanlık Abidesi” oluşumuzdur...

Bedri Baykam’ın başkanlığını yaptığı UPSD çok anlamlı bir girişimde bulundu; Leonardo Davinci nin doğum günü olan 15 Nisan “DÜNYA SANAT GÜNܔ olarak belirlendi. Üzgünüm sayın Baykam sen dünya için güzel şeyler yaparken, sana layık olamadık...

Dünya Sanat Günümüz Kutlu Olsun...

Nisan geldi bütün hava muhalefetiyle beraber. Türk Tiyatrosunun gelmiş geçmiş en önemli oyuncularından birtaneside Savaş Dinçel’di. Ölümü ile değil doğumuyla hatırlamak istedim. İyi Ki doğdun Savaş Dinçel.

Tiyatrodan bahsetmişken ve yukarıda yazdıklarımdan sonra bir de Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın yaşattıklarını hatırlatmak istemiyorum. Ben unutuyorum ama şimdilik! fakat siz unutmayın.

Sevgili Çocuklar çok utanıyorum, sizlere tiyatroların kapatılmasının konuşulduğu, sanatçıların saldırıya uğradı bir ülke bırakıyoruz. Ama siz düzeltin, tuluatı da unutmayın, çağdaş sanatı da bilin. Tüm çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun. Sanata sanatçıya saygılı bir ülkede aydınlık günlerde nice bayramlara diyorum.

''Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”
Mustafa Kemal AtatürkNebahat KARYAĞDI
22.04.2011

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz  

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları

aspeşan

 Bu kişiyel mesaj yaz

22.04.2011


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.