Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

İMPARATOR VE YARAMAZ KIZ

Güzel bir yaz gününden herkese sevgi ile MERHABA,

“Tatil, uyku, huzur, eğlence …” bu kelimeler yaz mevsimini tanımlıyor. Umarım daha da anlamlı kelimelerle tecrübe ederim bu tatili. Antalyalı olduğunuz zaman yaz “sıcak” kelimesiyle başlar. Fakat bu yıl “yaramaz kızın” tesiriyle çok tatlı serin bir yaz başladı ne dersiniz?

Tatilde yapılacaklar listesi gibi bir şey hazırladım, aslında herkese tavsiye ediyorum. Örneğin okunacak kitaplar, izlenecek filmler, konserler… Şu aralar Uzakdoğu çizgi filmlerine taktım, müthiş keyifli, yaratıcı ve fantastik. Bir kısmı birçoğumuzun izlediği gibi festivallerde yer almış olanlar. Bunun dışında raflarda ilk defa gördüğüm eski tarihli olanlarda var bunlardan biri “Pom Poko” tavsiye ederim. Kitap listesi ise oldukça uzun, konserler, festivaller ise harika bir armoni içinde katılmamızı bekliyor.

"İmparatorlar İstanbul'da: Hitit'ten Osmanlı'ya" İstanbul Arkeoloji müzelerinin güncel sergisi 1 Ağustos’a dek izlenebilir. Anadolu’nun değişik müzelerinden de büyük boyutlu heykellerin ve diğer tarihi eserlerinde olacağı sergide Hitit döneminden Osmanlı İmparatorluğu'na Anadolu'da ve çevresinde hüküm sürmüş imparatorluklar anlatılıyor.

“Herkese Opera” temasıyla 2. yılın da sanatseverlerle buluşacak olan İstanbul Uluslararası Opera Festivali, 1 Temmuzda “Fatih Sultan Mehmed” operasıyla başlıyor. Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Aya İrini, Sütlüce Kongre Merkezi, Yıldız Sarayı festivalin gerçekleşeceği mekanlar arasında. İlk etapta afişiyle de dikkatimi çeken ve kaçırmak istemediğim oyun IV. Murat.

18. İstanbul Caz Festivali, 30 Haziranda gerçekleşecek törenle başlıyor, 19 Temmuz tarihine kadar da Paul Simon, Herbie Hancock, Marcus Miller, Jamie Cullum, Natalie Cole, Randy Crawford ve Amadou & Mariam gibi dünyaca ünlü isimlerin bulunduğu 300'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı 25 farklı etkinlik mekânında dinlemek mümkün.

“Karşıdan Karşıya- MÖ 3.Bin’de Kiklad Adaları ve Batı Anadolu” SSM ‘nin güncel sergilerinden biri. Anadolu ve Yunanistan’da ki medeniyetlerin M.Ö. 3000’e uzanan tarihine ışık tutmayı amaçlayan sergide Türkiye Müzelerinin yanı sıra Atina Milli Arkeoloji Müzesi, N. P. Goulandris Vakfı Kiklad Sanatı Müzesi’nden gelen ödünç eserler de yer alıyor.
İki ülkenin anlamlı iş birliğine de tanık olacağımız sergi 28 Ağustosa dek gezilebilir.

Çok sevdiğim bir dostumun sevdiği bu güzel şiirle yazımı bitiriyorum. Yaz mevsiminiz sağlıklı, mutlu, huzurlu ve verimli geçsin, sevdikleriniz yanınızdan eksik olmasın herkese iyi tatiller.

YADSIMA

Bir güvercin gibi ak
o gizli kıyıda
susadık öğle üzeri:
ama tuzluydu sular.

Sarı kumların üstüne
adını yazdık onun,
ama bir rüzgâr esti denizden
ve silindi yazılar.

Nasıl bir ruh, bir yürek,
nasıl bir istek ve tutkuyla
yaşadık:yanılmışız!
Değiştirdik öyle yaşamayı.

Yorgo SEFERIS (Çeviri : Cevat ÇAPAN)


Nebahat KARYAĞDI
1.07.2011

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz 

 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.