Anasayfam Yap | Künye | İletişim | Reklam

    Anasayfa

   Resim - Fotoğraf

    Sahne Sanatları
    Müzik - Konser
    Sinema - Tv
    Kültür - Edebiyat
    Tarih - Arkeoloji
    Tasarım - Mimari
    İnsan - Polemik
  ●  Bizden Haber
  ●  Yazarlar
  ●  Yasal Uyarı
  ●  Linkler

 

Bizi Facebook'tan Takip edin Bizi Twitter'den takip edin

 

Üye / Yazar Girişi

 Kullanıcı :

 Parola   :

  Kayıt Ol

 

 

Kuzgunun Rüyaları

ŞEHİR TİYATROLARI
İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

  


 

 

 

 

 

 

EMEKLİ OLDUĞUM İLKÖĞRETİM OKULUNUN 5-8 SINIFLARI KAPANIRKEN

Ankara’da yedi yıl önce emekli olduğum okul artık 4 yıllık Anaokulu (Temel Eğitim 1.kademe) olarak tahsis edilmiş, seneye orta kısmından eser kalmayacak. Oysa orta kısmın öğrencileriyle çok değerli çalışmalar yapmıştım, Müzik Nasıl Öğretilir ve Dramaya Merhaba kitaplarımın deneysel çalışmalarını bu öğrencilerimle yapmıştım. Hatta, burada hazırladığım sunumla birlikte okulumun Yahya Çavuş Orta Okulu olan adını Kanarya Adalarında yapılan 50.Dünya Müzik Konferansına götürmüştüm. Türkiye Korolar Şenliğinde beş yıl üst üste aldığımız ödüllerle bir de bronz madalya hak etmiştik. Kaç kere Ankara Tiyatro şenliklerine katılmıştık. Okuluma “Müzik Koleji” lakabı verenler vardı.

Emekli olurken plaketlerimden bazılarını okula bırakmıştım. Hâlâ orada girişteki camlı raflarda duruyorlar. Okula bağışladığım kendi kitaplarım da ordadır. Hepsini gidip geri alacağım, başka çarem yok.

Şimdi bu okul sadece dört yıllık anaokulu olacak. Yani raflarındaki plaketlerim, madalyalarım, kitaplığındaki kitaplarım yok olacak. Sanmayın kitaplar için boşa endişe ediyorum, hayır, hepiniz bilin:
Bir okulun müfredatında kaynak oluşturmayan kitapları bakanlık toplatıp hamura gönderiyor! 2005 yılında getirilen kuşa dönmüş müfredatla birlikte okul kütüphanelerine bağışlanmış binlerce kitap resmi yazıyla demirbaştan düşüldü, SEKA’ya gönderildi.

O güzelim kitaplar yok edilirken direnen nadir okullardan biriydi benim okulum. Şimdi, 5.sınıftan itibaren orta kısmı tümden yok edilirken o kitapları koruyacak öğretmen de kalmayacaktır. Okuluma gidip verdiğim kitapları geri alacağım, siz de öyle yapın, evinizde mahallenizin çocukları için bir küçük kütüphane donatın.

Ders atlama sistemine dava açmaya giderken Ankara Üniversitesinden bir yüksek lisans öğrencisiyle tanıştım, dertleştik; artık Fizik bölümleri kapanıyor, sadece Ankara ve Boğaziçi Üniversitelerinde iki kürsü bırakılıyor. Onun da nedenini biliyorum; Asya ve Afrika ülkelerinden yüksek lisans ve doktora için gelmesi umulan gençler için birer kürsü kalıyor.

ABD’de neden en ünlü iki üç üniversite var, şimdi anladınız. İTÜ Fizik, İstanbul Fizik, ODTÜ Fizik, hanisiniz?

Ey ahali, Fizik Bilim kitaplarını nerede korumaya alabilirsiniz artık?
Elinizdekileri kimseye vermeyin lütfen.

Dönelim eski okuluma. Okulun tören alanında bir duvar yazımız vardı, şimdi yok. Neydi diye üç eski öğretmen arkadaşımla hatırlamaya çalıştık, bulamadık. Demek gözden ırak olan bu kadar çabuk unutuluyor. Yılbaşında ordaydı, sanırım gri renkli yeni bir büst yapılırken belediyenin gri düz kaldırım taşlarıyla duvarı kapladılar. O zaman sarı yaldız yazı da, krem rengi güzelim mermer de gitti. Yok edilen yazıyı 2005 yılında çekilmiş bir tören fotoğrafımızda buldum:
“TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TEMELİ KÜLTÜRDÜR! M.K.Atatürk”
Yazının kaldırılmasının üzerinden bir 23 Nisan geçti, şimdi 19 Mayıs geliyor, bakalım o yazı yerine konulacak mı? Resimde görülen büstün duvarı ise artık soğuk gri renkte bom boş duruyor.

Hele hele de, açılım saçılım diyerek devletimiz yok edilirken, adımıza ABD ile eş harflerle Anadolu Birleşik Devletleri gibi bir ucube isim yapıştırılırken, oradaki boşluk acı veriyor.

Eski arkadaşlarımdan henüz emekli olmayanlar bana küsüyorlar, eski okulunu eleştirme diyorlar. Ne yapaydım yani, baba evimin virane olmasına ses çıkarmasa mıydım? Siz de yoksunuz seneye, neyi korumaya alabileceksiniz orda… Bari henüz siz ordayken, Türkiye Cumhuriyeti ve Kemal Atatürk adını yan yana koyduğumuz o yazıyı geri yaptırın! Sonra, 5 Nisan 2013 tarihinde sınıf atlama getirildiğini bütün velilerinize söyleyin, eski ders kitaplarını toplayıp korumaya alsınlar ki çocuklarına sınıf atlatmak için o kitaplara ihtiyaçları olacak. Ben topladım, http://www.mahiye.net sitesine koydum, oradan indirsinler, siz indirin DVD’ye kopyalayıp ellerine verin, saklasınlar. Sizden sonra o çocuklara gerçeği söyleyecek kimse kalmayacak, bir daha sınıf öğretmenleri olmayacak, sertifika toplayacaklar, sınıf atlamak için her dersi bir başka öğretmenden özel alacaklar.

Sınıf atlama getiren hükmün iptali için açtığım davaya bütün öğretmenler, sendikalar ve veliler müdahil olsunlar, çoğalalım. 60 gün süreyi geçirmeden bu davayı açtım, artık müdahil olan kişinin süreyi aşmak sorunu olmayacak.

Bulunduğunuz şehirde İl İdare Mahkemesi Başkanlığına yazacağınız kısa dilekçe şudur:
“Sınıf geçme sistemini değiştirerek ders başına sınavla sınıf atlama sistemi getiren, İlköğretim Kurumlar Yönetmeliği ek 21.Maddeye bir atıfla eklenmek üzere Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından valiliklere gönderilen “Okula Kayıtsız Çocuklar ve YSÖP Uygulaması” konu başlıklı 5.4.2013 tarih ve 10230228/710/49385 sayılı yazının 3.maddesinde yer alan hükmün iptaline ilişkin, Mahiye Morgül tarafından Ankara 12.İdare Mahkemesinde 25.4.2013 tarihinde açılmış bulunan 2013/651 dosya numaralı davaya, davacının yanında müdahil olmak istiyorum. Gereğini arz ederim. (İsim, İmza, TC Kimlik, Tel. ve Adres eklenir)”

Eski okulum ile gurur duyarım, çünkü Ezineli Kahraman Yahya Çavuş’un adını taşıyor, aynı adla bir okul da Ezine’de var. Aslında bu isim bir Lise’ye yakışırdı, gel gör ki artık Liseler de buharlaşıyor, çünkü ders başına sınıf atlamanın okulları eriteceği açıktır.Hiç bir okulun bahçesinde bayram töreni yapılamayacak demektir.

Fotoğraftaki çocuklar “Yangın var” adlı 4 sesli bir şarkının solosu olan itfaiyeciyi dramatize diyorlar. Müzik dersimizde ürettiğimiz bir şarkıydı.

Bu okulda biz böyle çalıştık. O duvardaki yazının hakkını veriyorduk, Cumhuriyet kültürüne sahip nesiller yetiştiriyorduk. Ben ağlamayım da kimler ağlasın!


Mahiye MORGÜL
28.04.2013

Facebook ta paylaş


Yazarın Tüm Yazıları...  -   Yazar'a mesaj yaz  -   Yorum Yaz 

 

Yorum Yaz

 

Tavsiye Et

Okuyucu Yorumları


 

SanatsalHaber Basın Konseyi üyesi olup Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. SanatsalHaber'de yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Sitede yayınlanan yazı ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Copyright © 2008-2021 SanatsalHaber.com.